17.8 C
Скопје

Tag : либија

Вести Свет

Бајден три пати ги помеша Сирија и Либија

Слободен Печат
Американскиот претседател Џо Бајден обраќајки се кон медиумите на самитот Г7 говорејќи за хуманитарната помош за земјите погодени од граѓански војни, дури три пати ги...
Вести Свет

Синот на Гадафи сака да се кандидира за претседател на Либија

Слободен печат
Синот на поранешниот претседател на Либија, Моамер Гадафи, Саид ал-Ислам Гадафи, планира да се врати во јавниот живот и да се кандидира за претседател. Саиф...
Вести Свет

Хафтар предвидува нова војна во Либија

Слободен печат
Командантот на Либиската национална армија (ЛНА), фелдмаршалот Калифа Хафтар, се закани со нова војна во Либија доколку не биде постигнат политички договор и ако не...
Вести Свет

Мицотакис и Ал-Менфи се согласиле за одново започнување на разговорите за одредување на морските зони

Слободен печат
Ја поздравувам намерата на Либија да разговара со Грција за критичните прашања, како што е одредување на морските зони, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на...
Вести

Ердоган: Турската поддршка на Либија спречи пад на Триполи, нови крвопролевања и овозможи примирје

Слободен печат
Турската поддршка на Либија спречи пад на главниот град Триполи, спречи нови крвопролевања и овозможи примирје, изјави во Анкара по состанокот со либискиот премиер Абдул...
Вести Регион Слајдер

Мицотакис во посета на Либија – рестарт на односите меѓу двете земји

Слободен печат
Средби со претседателот на преодниот претседателски совет Мохамед Јунус ал-Менфи и со премиерот Абдул Хамид Дабиба, ќе оствари грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на...
Вести Свет Слајдер

Околу 480 мигранти запрени во Средоземното Море и вратени во Либија

Слободен печат
 Околу 480 мигранти на пат кон Европа биле запрени за време на викендот во Средоземното Море покрај либискиот брег, соопшти Меѓународната организација за миграција (ИОМ)....
Вести Свет

Новиот пратеник на ОН бара заминување на странските сили и платениците од Либија

Слободен печат
Новиот специјален пратеник на ОН за Либија, Јан Кубиш, ги повика странските сили и платениците да ја напуштат земјата разорена од војна, како што беше предвидено со...
Вести Свет Слајдер

На Сицилија пристигнаа повеќе од 100 мигранти кои беа на бродот „Океан Викинг“

Слободен печат
Повеќе од 100 мигранти кои ги спаси бродот „Океан Викинг” (Ocean Viking) во Средоземното Море во текот на изминатата недела, вчера се симнаа во сицилијанското пристаниште Августа,...
Вести Свет

ЕУ ја продолжува мисијата за ембарго за оружје кон Либија до 2023 година

Слободен печат
Европската унија ја продолжува својата воена мисија во Средоземното море за две години, како дел од ембаргото на ОН за вооружување кон Либија, која е...