Легендарниот директор на Црвена звезда, Владимир Цветковиќ заврши во болница поради воспаление на белите дробови

Владимир Цветковиќ е поранешен директор на ФК Црвена звезда и поранешен кошаркар на „црвено-белите“/принтскрин/јутјуб/КК Црвена звезда

Поранешниот директор на ФК Црвена звезда кога клубот стана европски фудбалски шампион, но и легендарен кошаркар на „црвено-белите“, Владимир Цветковиќ вчера заврши во Клиничкиот центар поради воспаление на белите дробови и тромбоемболија.

Легендарниот директор на фудбалскиот клуб Црвена звезда се наоѓа во добра здравствена состојба и повеќе не е сместен на интензивна нега во клиничкиот центар во Белград.

Исто така добра вест е што Цветковиќ е негативен на коронавирус и се очекува во најскоро време 80-годишниот поранешен директор на ФК Црвена звезда да биде пуштен на домашно лекување.

Владинир Цветковиќ е поранешен кошаркар на Црвена звезда и репрезентативец на СФР Југославија, но по завршувањето на играчката кариера се пресели на директорската позиција во фудбалскиот клуб на „црвено-белите“ и заедно со Драган Џајиќ во 1991 година стана европски шампиони. За многумина токму Џајиќ и Цветковиќ се најзаслужни за големииот успех бидејќи заедно го правеа тимот во кој клучна улога имаа и две македонски легенди, Дарко Панчев и Илија Најдоски.

Видео на денот