9.2 C
Скопје

Квалификации за ЕП: Одбојкарите денеска по втор триумф против БиХ!

Најдобрите македонски одбојкари вчера го загубија натпреварот со Турција со 3:1 во третото коло на квалификацискиот турнир во Скопје за пласман на Европското првенство во септември.

Повторно имаа позитивни моменти, како блесокот во вториот сет, но и драстични падови во играта кои можат скапо да го чинат „црвено-жолтиот“ тим.

Веднаш стартува и вториот квалификациски турнир во нашиот главен град, вторпат против Босанците во СЦ „Борис Трајковски“ ќе играме денеска од 18.00 часот.

Со оглед дека и второто место може да обезбеди пласман на континенталниот самит, потребна ни е максимална победа со 3:0 над Босна и Херцеговина, а потоа уште некој сет, бод или победа над Турците в сабота за да ги зголемиме надежите за второ учество на европските првенства.

Прочитајте и...  Хабиб го „пецна“ Конор: Еве што се случува кога тренираш со деца

Квалификации за ЕП 2021

Група „Ц“

Денеска, 18.00 часот Македонија-Босна и Херцеговина

Табела: Турција 6 бодови (6:1), Македонија 3 бодови (4:4), Босна и Херцеговина 0 бодови (1:6).

Ѓорѓиев: Одигравме подобро отколку со БиХ, но недоволно за победа

Поврзани вести

ВИДЕО: Атлетико сигурно чекори кон титулата, падна и Валенсија

Слободен печат

Швеѓаните ја растурија Русија, Франција е силна и без Карабатиќ

Слободен печат

Арсенал замената за Озил ја најде во Реал Мадрид

Слободен печат

Хит фотка: Стоилов и Пешевски во друштво на дебелкото од Конго

Слободен печат

Египет и Парондо одат според планот, реми со Словенија за четвртфинале

Слободен печат

ВИДЕО: Солскјер конечно го победи Клоп, Фернандеш го исфрлли Ливерпул од ФА купот

Слободен печат

Остави Коментар