Кумуцакос испрати писмо до ЕК со грчките позиции за заедничка политика за миграција и азил

Солидарноста и поделба на товарот меѓу земјите членки и дополнително искористување на грчките иницијативи се дел од основните грчките ставови и размислувања кои алтернативниот министер за миграција и азил на Грција Јоргос Кумуцакос ги споменува во писмото испратено до потпретседателот на Европската комисија, Маргаритис Схинас и комесарката за внатрешни работи Илва Јохансон во однос на заедничката политика за миграција и азил на ЕУ, јави дописничката на МИА од Атина.

-Господинот Кумуцакос ја истакна неодложната потреба останатите земји членки на Европската унија да покажат ефективна солидарност до земјите членки од првата линија, како што е Грција. Исто така, ја потенцираше и потребата за поделба на товарот со соодветна помош за земјите членки од првата линија, бидејќи границите на тие држави се исто така граници на Унијата. Покрај тоа, се фокусираше на потребата од дополнително искористување на иницијативите што Грција веќе ги изнесе, односно трилатералната иницијатива Грција- Кипар Бугарија за Источниот Медитеран, иницијативата за создавање на европски механизам на враќања и иницијативата за борба со нелегалните мрежи со криумчарње мигранти, соопштуваат од Министерството за миграција и азил на Грција во однос на писмото од Кумуцакос упатено до Европската комисија.

Прочитајте и...  ИНТЕРВЈУ СО ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Спремна ли е Македонија да се справи со Корона, вирусот тропа на македонските порти (ВИДЕО)

Алтернативниот министер за миграција и азил на Грција денеска ќе потпише договор со директорката на Европската канцеларија за поддршка на азил, Нина Грегори за отворање на седиште на службата во Атина.

Прочитај повеќе

Словенија е подготвена да ги затвори границите ако се зголеми ризикот од коронавирусот

Слободен печат

Белата куќа ќе побара дополнителни пари од Конгресот за борба со коронавирусот

Слободен печат

ХИВ позтивни жени во Јужноафриканската Република биле стерилизирани без нивна согласност

МИА Агенција

Исламски џихад го прекина огнот со Израел

Слободен печат

Кинескиот амбасадор во Москва тврди: Кина има вакцина за новиот коронавирус

МИА Агенција

Доларот профитира поради стравот од брзото ширење на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

3 × пет =

Прочитај повеќе

Партијата на Харадинај бара да не се укинуваат таксите за српските производи

Слободен печат

Илјадници мајмуни заразени од коронавирус: Научниците експериментираат за да дојдат до ефикасна вакцина (ВИДЕО)

Слободен печат

Нетанјаху нареди да продолжат нападите врз појасот Газа

МИА Агенција

Нови снимки на НАСА: На Антарктикот за шест дена се стопиле десет сантиметри мраз

Слободен печат

Продажбата на паметни телефони во Кина опадна за повеќе од една третина

МИА Агенција

Секаде е празно, се чувствува надреална атмосфера од непознатиот непријател

Слободен печат