КРИЕЛЕ КОКАИН ВО БАНАНИ: Португалската полиција запленила 825 килограми дрога

Кокаинот, чија улична вредност е проценета на 30 милиони евра, бил скриен во контејнер со банани, кои требале да стигнат во други делови на Европа.

Португалската полиција открила и одземала 825 килограми кокаин, сокриени во пратка со банани од Јужна Америка.

Кокаинот, чија улична вредност е проценета на 30 милиони евра, бил скриен во контејнер со банани, кои требале да стигнат во други делови на Европа, пренесува АП.

Полицијата навела дека истрагата е во тек, како и дека слични пратки со кокаин во контејнери со банани биле пронајдени во САД и Германија.

Се додава дека ова е втор пат за 12 месеци да е откриена голема пратка кокаин во Португалија, како и дека минатата година биле одземени 430 килограми кокаин вредни околу 15 милиони евра.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот