„Кралот на бананите“ за 45.000 евра ја купи „Адриа ервејс“

Ростодер, познат како увозник и продавач на банани, но и трговец со недвижнини, го основа „Ер Адриатик“ само неколку дена откако „Адриа ервејс“ банкротираше на крајот на септември минатата година.

Словенечката компанија „Ер Адриатик“, сопственост на црногорскиот бизнисмен Изет Ростодер, ја купила банкротираната словенечка авиокомпанија „Адриа ервејс” за 45.000 евра, јавија словенечки медиуми кои него го нарекуваат „кралот на бананите“.

Ростодер, познат како увозник и продавач на банани, но и трговец со недвижнини, го основа „Ер Адриатик“ само неколку дена откако „Адриа ервејс“ банкротираше на крајот на септември минатата година.

Црногорскиот бизнисмен кој се пресели во Љубљана во 1986 година, исто така, планира да основа нискотарифна авиокомпанија со седиште во тој град.

Покрај „Ер Адриатик“, две други компании учествуваа на тендерот за имотот на Адрија – хрватската „Комфорија“, регистрирана во Словенија, и „Дил Аеро“, новооснована компанија во сопственост на Дејан Слодеи, поранешен пилот на Адриа ервејз.

Прочитајте и...  Заев под „вкрстен“ оган

Сертификатот за авијациски оператор на „Адриа ервејс“ во моментот е суспендиран заради банкрот, но ќе се активира откако „Ер Адриатик“ ги исполни одредени обврски според словенечките правила за цивилно воздухопловство, вклучително и сопственоста на авионите.

Словенечкиот АОК му дава на сопственикот право да извршува трговски услуги од Словенија и други земји-членки на ЕУ.

Поврзани вести

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

ФОТО: Албанец стана хит во регионот – го „облече“ своето ауди во свечено руво

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian