-4 C
Скопје

Косово купи 47 нови борбени возила од САД, Тачи најави и регрутација на војска

Косовскиот претседател Хашим Тачи го претстави денеска новиот контингет од 47 оклопни борбени возила, кои Безбедносните сили на Косово (ФСК) ги купија од Соединетите Американски Држави и кои во саботата стасаа во земјата, јави дописникот на МИА од Приштина.

Преку објава на својата страница на Фејсбук по средбата со командантот на ФСК, генерал-полковникот Рахман Рама, Тачи информира и дека наскоро ќе започне регрутацијата на нови припадници на косовските вооружени сили.

-Денеска имав информативна средба со командантот на Безбедносните сили на Косово, генерал-полковникот Рахман Рама. Војската на Косово набави нов контингент од 42 американски борбени возила „Хумвее”. И регрутацијата на новите војници ќе започне наскоро. Слободата, независната држава и војската ни ги даваат идентитетот и гордоста за слободата и демократијата, напиша Тачи.

Прочитајте и...  На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 398 пациенти

Поврзани вести

Метео: Студено време со малку сонце, малку ветар и температури до 4 степени

Слободен печат

ЕВН Македонија: Дел од општините Карпош и Кисела вода денеска без струја

Слободен печат

„Си-Ен-Би-Си“: Претставничкиот дом на САД ќе направи детална анализа на безбедносните пропусти при упадот во „Капитол“

Слободен печат

Советник за национална безбедност на Бајден: Навални мора веднаш да биде ослободен

Слободен печат

„Пејпер мил“ труел и со „полабава“ дозвола

Југослава Дуковска

Ветото останува, на ред е отчетот за преговорите

Слободен печат

Остави Коментар