Колев за УБ: Пумпаме лажен патриотизам, а не мислиме на бизнисот и иднината

Тој вели дека се надева и дека после потпишувањето на Договорот за добрососедство ќе собереме сили како општество да го продолжиме патот по кој што веќе сме тргнале.

– За да има кавга се потребни двајца. Не може човек да се скара сам со себе си. За да постојат тие кавги меѓу Скопје и Софија, многу често се налива масло и од двете страни на границата. Јас кога тргнав да се занимавам со политика иако сум правник по образование и сум имал можност да правам нешто подобитно за мене како што е приватниот бизнис од каде што доаѓам, тргнав да се занимавам со оваа работа можеби и од тој агресивен однос едни кон други меѓу Скопје и Софија, изјави за Утрински брифинг, Петар Колев, лидер на ГДУ.

Тој вели дека се надева и дека после потпишувањето на Договорот за добрососедство ќе собереме сили како општество да го продолжиме патот по кој што веќе сме тргнале.

Прочитајте и...  Експлозија на боца со кислород во болница во Приштина: Пациент заразен со Ковид-19 се здобил со изгореници

– Кон позитивна енергија би придонеле многу моменти од нашето блиско и далечно минато, но пред се сегашноста реалноста и иднината која што треба да ја изградиме заедно. Многу сум револтиран што за нас како општества е поважно што се случило пред 150 години, а не е важно тоа што ние немаме граничен премин помеѓу Македонија и Бугарија. Не логично е тоа што се расправаме и караме за граматики и јазици, а не прифаќаме дека многу ни е тешко да направиме заедничка тркалезна маса во сферата на бизнисот, бидејќи од Скопје до Софија нема автопат и треба да патуваш четири часа и ако имаш лош ксмет да има во тој период сериозен увоз на горива или нешто друго можеш да заглавиш седум часа, рече Колев.

Прочитајте и...  Истражување: Италијанците со антитела за коронавирус шест пати повеќе од официјално заразените

Прочитај повеќе

Русија следната година ќе започне со тестирање на вакцината против коронавирусот на деца

Слободен печат

Апасиев од Левица гласаше воздржано за дневниот ред на конститутивната седница

Весна Тодоровска

Почна конститутивната седница, Со 115 гласови „ЗА“, Шахпаска избрана за претседател на Верификационата комисија на Собранието (ФОТО)

Весна Тодоровска

Трамп со закана за државните агенции: Ако не вработувате Американци ќе бидете отпуштени

Слободен печат

Пад на невработеноста во Шпанија за прв пат од февруари

Слободен печат

Брнабиќ: Јас сум еден од двајцата кандидати за премиер на Србија

Слободен печат

2 comments

VASKO 15/01/2020 - 09:22 at 09:22

Почитуван Колев секоја чест за тебе и околу тебе ама многу погрешни чекори уште на стартот правиш ние сме околу 150 луге кои сакаме да ви пристапиме ама шо ке ти е Љубчо со него ли ќе одиш напред одма те советуваме само ќе изгубиш тој си бара местенце за пратеник за да не биде гонет а не тоа што ќе понуди понудите ги потроши на време. На Македонската политичка сцена е веќе видено и прочитано си ги измери силите секаде тој кога во малешевијата изгуби каде да добие во Тетово?Гостивар?Скопје?
Ти си паметно момче оди си со чисти паметни неизвалкани луге тоа е трета опција а не трета опција од збир на криминалци,фракционери, и пучисти во самите партии. Ја знам дека сите сакаат да се прилепат ама мораш да процениш не ти требаат циркузанти и исвирени играчи.
Што мислиш дека ќе ти донесе Љубчо Георгиевски? повеќе ќе ти однесе запамти го тоа многу убаво господине Колев тој сака секогаш прв а не втор?се додека околу него години наназад има неписмени луге тој такви бара а не како тебе тоа лично го окусивме на наша кожа че дојдеме во Штип и че ти објасниме.А тоа наше сега укажување да го посебно чуваш ама да не биде касно. Со почит! Беровци.

Reply
RADIVOJE 15/01/2020 - 09:28 at 09:28

Се додека се потпираш на демагози како Љубчо што бараш од економија и сега а бе во негово време еј ти знаеш ли како беше? Да и тоа многу убаво сите околу него ги затвори те пАуновски те Ламбета те Михаловски и да не ги набројувам ги има и во наше Берово а на него влакно не му фали си се договори со Бранко и двајцата направија капитал што да ти кажа дали е тоа Патриотизам? ако знае некој нека ми одговори?
Се што има по Берово Пехчево Виница и Делчево

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Доктор Коровешовска: Охридските журки ќе ни се удрат од глава за две недели кога ќе врие заразени од Ковид 19

Мирослава Бурнс

Силен земјотрес ја погоди југоисточна Турција

Слободен печат

Непријатно искуство: На Муцунски не му дозволиле да го внесе тротинетот во Собранието

Слободен печат

Мицотакис направи мали промени во грчката влада

Слободен печат

Од утре дожд и намалување на температурата

Слободен печат

НСГРИТГ најави протест – покачувањето на струјата е поради недомаќинското работење

Слободен печат