Кој ќе одговара за трагедијата во Претор?

Денеска во водите на Преспанското Езеро крај плажата од туристичката населба Претор продолжи потрагата по 16-годишниот И.М. од Ресенско кој завчера исчезна во водите на езерото. Според информациите, И.М. бил во друштво со уште две другарчиња во моментот кога исчезнал. Локалното население и рибарите веднаш започнале потрага по момчето. Во потрагата час подоцна им се придружиле нуркачи од Битола, Охрид и Скопје.

Познаници на момчињата на полицијата им изјавиле дека трите момчиња биле непливачи, а никој од нив не носел елек за спасување. Несреќата се случила на 400 метри оддалеченост од брегот, каде водата достигнува длабочина од неколку метри. По трагeдијата, целосно се испразни плажата во Претор, која за овој продолжен викенд беше полна со туристи.

Прочитајте и...  Судот утре ќе ги каже пресудите за „Шамарите во Центар"

Несреќата во Претор отвори едно големо прашање, дали изнајмувачите на педалинки треба на корисниците задолжително да им дадат заштитни елеци?

– Секој кој издава педалинка или скутер е должен на секој корисник да му издаде соодветен елек за спасување. Законодавецот оваа проблематика добро ја уредил, со тоа што јасно пропишал дека е обврска да се даваат елеци за спасување и затоа треба да се почитуваат тие правила за да не се случуваат вакви немили инциденти, како најновиот во Претор. Сметам дека мора да се дефинира до која оддалеченост може да пловат педалинките. Таа оддалеченост не смее да бида многу далечна од брегот, а сепак надвор од зоната предвидена за капачите. Без разлика на се, педалинките според мене треба да им се издаваат само на лица кои што се пливачи  – вели спасителот Иван Михајловски.

Прочитајте и...  Промоција на индексот на бирократија

Сопственикот на педалинките Ведат Адемовски пак вчера изјави дека педалинките му биле во исправна состојба.

– Значи, не се превртила туку тие скокале од педалинка – рече Адемовски.

Зошто момчето и другарите не добиле заштитни елеци и кој му издал дозвола за работа на изнајмувачот на педалинки во Претор доколку не ги исполнува законските прописи, засега нема одговор од соодветните институции. Плажата каде се случила несреќата немала ниту спасувачка екипа.

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Oбраќање на Заев и Николовски

Слободен печат

Драма на грчки крузер: 12 членови од посадата заразени од коронавирус, над 900 патници не смеат да мрднат од соби

ДЗР: Дел од исплатените додатоци во СЈО не се во согласност со законската регулатива

Слободен печат

Руски медиуми: Нарачки за над 1.2 милијарди дози од вакцината против коронавирус

Слободен печат

СЗО: Поради коронавирусот можна катастрофа во Африка

Слободен печат

АНАЛИЗА: Кој би победил во војната меѓу Азербејџан и Ерменија?

Сеад Ризвановиќ

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Пресуда за случајот „Насилство во Центар“

Слободен печат

Албанија има загуби во поморскиот и железничкиот сообраќај

Слободен печат

Лешница во Македонија или Албанија? Авторот на фотографијата го има одговорот (ФОТО)

Алек Стојковски

Ќе можат ли без Фејсбук: Филипинскиот претседател им се закани дека ќе им го забрани

Слободен печат

Битиќи: Ребалансот на Буџетот ќе биде заокружен до крајот на неделата, ќе се скрати што не може да се реализира

Слободен печат

И Меркел повика на итен прекин на оружениот судир во Нагорно Карабах

Слободен печат