Катастрофата за Лион продолжува: Поранешниот шампион и по 11 кола е без победа

Фудбалерите на Лион и понатау се без победа во француското првенство откако во натпреварот од 11. коло одиграа 1:1 против Мец.

Клубот кој од 2002 до 2008 година освои дури седум титул иво низа шампион на Франција денес е закован на самото дно на табелата. Лио сезонава има четири реми натпревари и шест порази, еден натпревар беше одложен и како што стојат работите ако не се случи некој голем пресврт ги чека тешка борба за опстанок.

Моц во денешниот натпревар поведе во 77. минута со голот на Албиле Џалов, а изедначи Скели Алверо на пет минути пред крајот регуларните 90. Лион на последното место има четири бода, додека Мец е две места погоре.