-1 C
Скопје

Како во филм: Жена се породила во такси пред велешката болница

Утрово пред 7 часот, жена се породила во такси возило, во дворот на велешката болница. Сведоци на настанот биле вработените кои доаѓале на работа, кои први притрчале да и помогнат да се породи. 

Д-р Весна Неделковска Николова, портпарол на ЈЗУ Општа болница – Велес информира дека роденото машко бебе и мајкатa се во добра здравствена состојба. Мајката и бебето се сместени во Акушерското одделение на болницата. 

– На жената која се пораѓала во такси возилото веднаш на помош и притрчала медицинска сестра од Детско одделение која оддела на работа, а потоа дошле и две сестри од Акушерското одделение кои и помогнале да се породи. Родилката на која ова и е второ породување роди машко бебе долго 50 сантиметри и тешко 3,2 кг. И мајката и бебето се во добра состојба и се сместени во Акушерското одделение при велешката Општа болница, информира д-р Неделковска Николова.

 

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Поврзани вести

ВИДЕО | Капитол во САД блокиран: Пожар во близина на Конгресот, полицијата предупредува на опасност

Слободен печат

Повеќе од 40 милиони дози вакцини против ковид-19 се искористени, Израел убедливо најмногу

Слободен печат

Нови 63 случаи на Kовид-19 во последното деноноќие, починаа 13 лица

Слободен печат

Кинеските власти открија „супер преносител“: Патувал низ земјата, држел часови, а заразил повеќе од 100 лица

Слободен печат

Зеќири-Галовеј: Континуирана британска поддршка на процесот на реформите во јавната администрација и за интензивна стопанска соработка

Слободен печат

Русија протерува двајца холандски дипломати како одмазда за слична мерка

Слободен печат

Остави Коментар