Tag : такси

Вести Свет

Во Јужна Кореја задолжителни заштитни маски во јавен превоз и такси

Слободен печат
Од јужнокорејските граѓани ќе се бара да носат заштитни маски во такси возилата и јавниот превоз, почнувајќи од следниот вторник. Истата мерка ќе се применува...
Вести Свет

САД ќе наметен казнени такси за Кина

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека планира да наметне казнени такси за Кина бидејќи верува оти има многу докази што сугерираат дека новиот коронавирус потекнува...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Правила за возење во такси за време на пандемијата: Седете позади и не зборувајте со возачот

Слободен печат
Ако не сте возач и немате велосипед, алтернатива на градскиот превоз е помош од пријател, или најчесто такси. За ризикот од заразата да го намалите...
Вести Регион Слајдер

Мустафа ја условува Србија за укинување на реципроцитетот

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово Иса Мустафа најави укинување на мерките на реципроцитет кон Србија, доколку оваа партија биде избрана на чело  на новата...
Вести Регион

Ефикасноста на дијалогот Косово – Србија ќе зависи од учеството на Европа

Слободен печат
Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти синоќа во телефонски разговор со претседателот на Франција Емануел Макрон, го информира францускиот претседател за ситуацијата со...
Некатегоризирано

Град Скопје ги намали таксите за комуналии на фирмите

Слободен печат
Советот на Град Скопје донесе Одлука за изменување и дополнување на Одлуката за висината на комуналните такси во Град Скопје почнувајќи од 1 јануари 2020...
Вести Регион Слајдер

САД се против реципроцитет: Амбасадата бара Косово да ги укине сите такси, да не создава нови бариери

Слободен печат
Амбасадата на САД во Приштина соопшти денеска дека косовските власти добиле јасен сигнал од САД дека таксите за стока од Србија и БиХ мора да...
Вести Регион

Борел: Целосното укинување на таксите кон Србија и БиХ е важна одлука

Слободен печат
Шефот на дипломатијата на Европска Унија, Жозеп Борел синоќа ја поздрави одлуката за целосно укинување на таксите за артикли од Србија и од Босна и...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Таксистот Славко Цариќ од Скопје им нуди бесплатен превоз на најстарите и изнемоштените лица!

В.Т.
Во време на глобална пандемија кога сите се трудат да останат безбедни, Славко Цариќ од Скопје им нуди бесплатен превоз на најстарите и изнемоштените лица...
Вести Свет

Конгресменот Енгел смета дека администрацијата на Трамп употребува тактика на присила кон Косово

МИА Агенција
Конгресменот Елиот Енгел, водечки демократ и претседател на Комитетот за надворешна политика во Претставничкиот дом, во соопштение за јавноста изрази загриженост за политиката на претседателот...