Tag : новороденче

Вести Македонија Слајдер

Новороденче и мајка меѓу новозаразените од Ковид-19, границите на ЕУ остануваат затворени за македонските државјани

Слободен печат
Нови 126 случаи со Ковид-19 се регистрани во земјава во текот на изминатото деноноќие меѓу кои и новороденче и неговата мајка од Штип, како и...
Вести Македонија Слајдер

Новороденче и неговата мајка од Штип позитивни на коронавирусот

Слободен печат
Новороденче и неговата мајка се позитивни на коронавирусот. Надлежните од Центарот за јавно здравје информираат дека откако новороденчето појавило симптоми е испратено во болницата во...
Вести Магазин Свет

ВИСТИНСКО ЧУДО: Родено бебе „големо“ колку пенкало, лекарите стравуваа дека нема да преживее (ФОТО)

Слободен печат
Мајката на бебето се породила во октомври во 23. недела од бременоста и новороденчето било малечко колку пенкало. Докторите четири месеци деноноќно го следеле нејзиниот...
Вести Скопје

Општина Аеродром за секое новороденче ќе исплаќа по 8.000 денари

Слободен печат
Општина Аеродром од оваа година ќе исплаќа по 8.000 денари за секое новороденче. Субвенцијата за секое новороденче досега изнесуваше 5.000 денари, информираат од Општината. -Во...
Вести Свет Слајдер

Вухан: Тукушто родено бебе е заразено со коронавирус, не е познато дали му го пренела мајката

Слободен печат
Кинеските медиуми објавија дека едно самошто родено бебе во кинески Вухан е заразено со коронавирус. Присуството на вирусот е утврдено само 30 часа откако бебето...
Вести Регион

Грчките пратеници го изгласа законот за додаток од 2.000 евра за секое новороденче

Слободен печат
Со големо мнозинство грчкиот Парламент вчера го изгласа членот од законот од Министерството за труд и социјални работи на Грција што се однесува на новата...
Вести Регион

Во грчкиот Парламент доставен законот за додаток од 2000 евра за секое новороденче

МИА Агенција
Во рамки на предлог законот од Министерството за труд и социјални работи на Грција, што денеска беше доставен во грчкиот Парламент, меѓу другото, вклучена е...
Хроника

Татко однел мртво новороденче во поликлиниката „Јане Сандански“

Слободен печат
Во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје, во текот на вчерашните утрински часови, било донесено мртво новороденче, кое го пронашол неговиот татко, информираат од МВР. Во...
Вести Ви Препорачуваме Регион

УБАВИ ВЕСТИ ОД АЛБАНИЈА: Силниот земјотрес им го сруши домот, но животот им донесе нова радост (ФОТО)

Слободен печат
Семејството Сула од албанскиот град Драч е едно од многуте кои ги загубија своите домови во силниот земјотрес кој ја погоди соседна Албанија. Сепак, животот...
Вести Македонија

Семејство поминало вистинска голгота: Бебе по пет неуспешни операции конечно само јаде и дише

Мими Шушлеска Петкова
Една година траела голготата на семејство од град од внатрешноста чие прво дете се родило со краток хранопровод. Породувањето пред една година е направено во...