Како собните билки да не ви овенат? Една жена откри интересен трик кој ќе го спаси вашето домашно зеленило

Поради грешките кои ги правиме, ние самите често го скратуваме животниот век на растенијата…

Билките го оплеменуваат и збогатуваат нашиот простор, помагаат куќата или станот да изгледаат како вистински дом.

Меѓутоа, ако имате многу различни растенија во куќата, тогаш многу лесно може да се случи да наводените некои од нив повеќе отколку што треба. Бидејќи, се разбира, на сите растенија не им е потребна иста количина на вода, а и кој може да запамети на која билка што и треба, всушност кога и колку вода.

Се разбира, и на просечниот познавач на цвеќиња и растенија му е јасно дека премногу вода може да биде исто толку штетна како и сушата и дека цвеќињата можат да се уништат поради тоа.

Прочитајте и...  Три причини зошто никогаш не смеете фа ги решавате туѓите проблеми!

Но, една жена на социјалните медиуми откри одличен трик, што ќе ги спречи вашите растенија да овенат поради вишок вода!

Фото: Профимедиа

Потребно ви е – тампон, кој ќе го забодете во земјата за да го апсорбира вишокот течност.

–  На кого му е потребна малку смеа и одличен трик? Неодамна, неколку растенија ми се уништија поради премногу наводнување и јас бев загрижена дека тоа ќе се случи и со другите. Барав решение и најдов трик во една група на интернет, па решив и сама да го испробам  – рече таа.

Многумина и се заблагодарија за откривањето на овој трик за кој исто така велат дека е многу успешен, а некои од нив исто така велат дека тој може да помогне и во одржувањето на растенијата и на други начини.

Прочитајте и...  „Валканиот танц“ ќе добие уште едно продолжение: Да се потсетиме на некои интересни факти и сцени за филмот

Ова е трикот:

Во тацната од саксијата истурете вода, одоздола и низ саксијата повлечете го тампонот, така што конецот ќе остане да виси во тацната – водата така ќе поминува низ конецот на тампонот и практично ќе имате систем за само-наводнување. Да речеме, убав трик кога патувате некаде на неколку дена.

Прочитај повеќе

Се соблече најзгодната девојка од групата „Hurricane“ и го запали Инстаграм! (ФОТО)

Слободен Печат

Елена Ристеска со нова песна посветена за својот покоен татко, но и реклама за „ЕРА“

Слободен Печат

Брена и оваа година покажа топ линија во бикини: Пејачката со јахтата плови околу Европа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Јелена Карлеуша ја освои Анталија: Пејачката повторно изненади со изборот на бикини! (ФОТО)

Слободен Печат

Ева Лонгорија има 45 години, дете и тело од соништата: Актерката се пофали со фигурата (ФОТО)

Слободен Печат

Норт Вест одлучи со кого ќе живее: Семејството Кардашијан во турбулентен период!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најпознатата модна блогерка ја покажа својата неверојатна фигура во спортско издание! (ФОТО)

Слободен Печат

Млади, згодни, пеат-растураат: Овие македонски пејачки се иднината на нашата естрада! (ФОТО)

Васко Спасоски

Анастасија Ражнатовиќ едвај чека прилика да се разголи: Погледнете во какво бикини позира! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова се 5-те најчести лаги кои жените ги користат во кревет!

Слободен Печат

„Брена ми е пријателка, Цеца не е во таа група“: Здравко Чолиќ откри што мисли за колешките… (ФОТО)

Васко Спасоски

Од танцот на пејачката Едита нема да ви биде добро: Таа го спушти телефонот подолу и … (ВИДЕО)

Васко Спасоски