Како несвесно го градиме имиџот?

имиџ
Фото: Принтскрин / Instagram

Сите знаеме – потребни се само неколку секунди за да оставиме прв впечаток на луѓето што ги среќаваме! А впечатокот се  формира врз основа на она што го гледаме – односно врз основа на визуелен впечаток кој во 21 век стана поважен од кога било досега.

Визуелниот идентитет во целина зависи од личниот стил или имиџ што го негувате – тоа е нешто што ве прави препознатлив, автентичен и впечатлив. Што ви овозможува да се претставите и да комуницирате со околината без ниту еден изговорен збор. А во тоа битна улога играат неколку ставки:

Гардероба

Не е ново дека изборот на облека кажува многу за нас. Низ историјата, луѓето го покажувале (и го криеле) својот статус, положба во општеството, припадност, ставови и верувања со избирање облека. Со изборот на одредени парчиња, бои, кроеви и материјали, како и нивно комбинирање на одреден начин, на секоја комбинација и се дава личен шмек. Зошто е тоа важно?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gigi Hadid (@gigihadid)

Тогаш на луѓето им го покажуваме нашето внатрешно јас, кога сме свои и автентични, луѓето не забележуваат. . Облеката ни дава можност да го изразиме сопствениот идентитет, да им покажеме на другите кои сме. А тоа можеме да го направиме со неколку клучни парчиња облека кои совршено ќе ја истакнат нашата личност.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gigi Hadid (@gigihadid)

Но при изборот , прво мора да се откриеме и запознаеме себеси, како и да размислиме како сакаме да се претставиме пред другите. Соодветно на тоа, ќе се одлучиме за облека што е формална или неформална, романтична или дива, модерна или класична, светли или пригушени бои. Накратко, неизбежните парчиња треба да бидат оние во кои најдобро се чувствувате, а кои одговараат на вашата личност во боја и крој – или барем сликата што сакате да ја создадете за себе.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bella 🦋 (@bellahadid)

Технологија и гаџети

Дали при изборот на нов мобилен ги гледате само спецификациите на уредот или како е дизајниран? Кога купувате слушалки, размислувате и за тоа која боја најмногу одговара на вашата облека? И кога избирате одреден бренд, дали всушност избирате одреден стил што оди со тој бренд?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Technhub (@technhub)

Сигурни сме дека одговорот на барем едно од овие прашања е да. Дизајнот на преносливите уреди што ги користиме секојдневно е толку напреден што повеќето од нас, свесно или не, ја користат технологијата како еден од деталите што го сочинуваат нашиот сеопфатен стил.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @gs_gadget_style

Познатите брендови веќе извесно време се свесни дека пазарот е заситен со најразновидни производи и дека тие мора да бидат иновативни за луѓето да ги купуваат токму тие. Затоа се повеќе се свртуваат кон естетиката и обидите покрај функционалноста да продаваат и стил. .

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Station For style (@stationforstyle)

Додатоци

Без разлика дали се работи за златен или сребрен накит, мониста или т.н. „statement“, импозантен или подискретнен, монохроматски или во  живописни бои и разигран, накитот е тука за да им помогне на оние кои навистина вложуваат време и пари во својот стил успешно да го заокружат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Briony Croft (@brionycroft)

Дизајнерите на накит, свесни за фактот дека на секоја комбинација на облека тој и дава личен шмек, вложуваат големи напори да дизајнираат и изработат парчиња кои се уникатни и ефективни. Така се појавија многу дизајнери ширум светот кои имаат навистина необични и оригинални креации и скоро секој голем бренд има своја линија на очила.

Секоја сезона незаменливи се очилата, било со диоптер или со очила за сонце, кои со своите бои и облик навистина оставаат простор да си поиграте со различни стилови и да оцените што најмногу ви одговара. Со помош на очила можете за неколку секунди да ја трансформирате секоја комбинација на облека.

Исто така, одличната чанта, шал или марама, како и внимателно одбраните чевли, навистина ја комплетираат секоја комбинација на облека и ви помагаат да развиете сопствен стил на облекување кој ќе привлече внимание каде и да се појавите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bolsos Callista (@bolsoscallista)

Кога размислувате за вашиот процес на избор на обичен накит, очила, слушалки, шалови, маски за телефон – дали сè уште мислите дека не ви е грижа што мислат другите за вас? Можеби тоа го правите несвесно, но навистина се грижите за вашиот имиџ, дури и кога избирате модели на патики.

Видео на денот