-2 C
Скопје

Кацин од понеделник координатор на словенечката Влада за масовна вакцинација

Поранешниот портпарол на словенечката Влада Јелко Кацин ќе биде на функцијата државен секретар во кабинетот на премиерот Јанез Јанша, задолжен за координирање на логистичкиот дел од масовната вакцинација, соопшти денеска словенечката Влада.

На таа позиција, Кацин ќе биде одговорен за размена на информации и податоци за вакцинацијата, пренесува Телевизија Словенија.

Тој стана владин портпарол во март минатата година, кога Јанез Јанша ја презеде премиерската функцијата. Кацин ќе стапи на должност в понеделник, а Маја Братуша привремено ќе го замени на функцијата владин портпарол.

Кацин беше министер за информации во Словенија во 90-те години на минатиот век, а едно време работеше и како специјален пратеник на ЕУ за Балканот. 

Извор.МИА

Прочитајте и...  Во Албанија продолжува полицискот час и забраната за летови со Велика Британија

Поврзани вести

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

И.И.

ФОТО | „Доста беше“: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ роденденски ја запроси девојката Сања

СП.

Среќа во несреќа: Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката кај Шумарски факултет

Слободен печат

Изградба и обнова на основни училишта со 328 милиони денари, за средните 19,7 милиони

Слободен печат

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Остави Коментар