Историска победа на Бадел 1862 во регионалната ВАБА лига

„Баделки“ стигнаа до втората победа во региоалното женско кошаркарско натпреварување/Фото: kfsm.mk

По двата порази на домашен терен, македонскиот женски кошаркарски клуб Бадел 1862 во својот трет настап сезонава во регионалната ВАБА лига триумфираше на гостувањето во Босна и Херцеговина кај Бановичи со резултат 57:70.

„Баделки“ се првата екипа во нашата женска кошарка која запишаа триумф во оваа сениорска конкуренција од Јадранската лига.

На денешната средба тргнаа доста добро, во уводниот период веќе имаа двоцифрена предност (18:6), која до полувремето ја зголемија, односно водеа со 38:20.

Тоа беше најава дека кошаркарките во „сино-жолта“ комбинација се уверени во историскиот триумф. Во продолжението, играта беше доста поизедначена, што во принцип и беше сосема доволно за кошаркарките на Бадел 1862 ја одбранат предноста од првиот дел, и да стигнат до толку посакуваната победа.

До триумфот ги водеше Кметовска со 24 поени и шест скока, Стојановски запиша 18 поени, четири скока и две асистенции, а Димовска пак запиша „дабл-дабл“ учинок од 16 поени и 10 скокови, плус три асистенции.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот