Историска грешка на ЕУ да не даде зелено светло за Северна Македонија и Албанија, смета амбасадорот на САД во Грција

Ние сметаме дека беше историска грешка на Европската унија да не оди напред со Северна Македонија и Албанија, рече амбасадорот на САД во Грција, Џефри Пајат за време на панел дискусијата на Самитот во Солун, јави дописничката на МИА од Атина.

Говорејќи за европската перспектива на Западен Балкан, Пајат рече дека ништо не може да биде подобро за Солун, за Северна Грција и за грчката безбедност од тоа сите соседи да се стабилизираат преку комбинацијата на ЕУ и НАТО членство.

-Зборувајќи за САД, мислиме дека е многу важно да се врати овој процес што е можно побрзо и со нетрпение очекуваме да соработуваме со грчката Влада за да се стори тоа, рече Пајат.

Прочитајте и...  Градоначалникот на Сеул е пријавен за исчезнат

Американскиот амбасадор истакна дека е важна разврска тоа што премиерот Заев беше во Солун, а шефот на грчката дипломатија Дендиас во Белград, коментирајќи дека САД го поздравуваат „враќањето на Грција како главен фактор на стабилност во Западен Балкан”.

-Очекуваме дека ќе продолжиме многу тесно да работиме заедно со цел да им помогнеме на овие земји да ги направат тешките реформи што се неопходни за да бидат дел од европското семејство и да не губат верба, истакна Пајат.

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат