Интер му вети пет засилувања на Конте

На состанокот со сопственикот Стивен Жанг, Антонио Конте доби потврда дека ќе остане тренер на Интер и за возврат ќе добие пет фудбалери со кои ќе ја нападне титулата наредната сезона.

Само еден од одлуката Антонио Конте да остане на клупата, се закопани воените секири и Интер се насочува кон трансфер пазарот. Сопственикот и претседател на „нероаѕурите“ Стивен Жанг се договори со Конте тој да остане на клупата, а за возврат управата предводена од Бепе Марота ќе биде активна на пазарот и ќе му донесат пет засилувања.

Конте инсистира на промени во одбраната, а по ангажманот на Ашраф Хакими, следен е бекот на Челси, Емерсон Палмиери.
Најверојатно ќе биде продаден Шкрињар, но Марота ќе се обиде да направи размена со Тотенхем и во замена за дефанзовецот ќе го донесе Тангуи Ндомбеле кој не го оправда епитетот на најскапо засилување во историјата на англискиот тим.

Прочитајте и...  Модриќ: Не го потценивме Шахтјор, одигравме добро, но не беше доволно!

На местото на Мартин Шкрињар треба да пристигне дефанзивецот на Верона, Мараш Кумбула кој имаше одлична сезона.
Од заслувањата во средниот ред, освен Ндомбеле веќе е договорен Сандро Тонали но Конте сака физички посилни фудбалери и поради тоа инсистира да му биде донесен и Артуро Видал. Овој пат директорот Марота мора да ја послуша желбата на Конте и чилеанскиот репрезентативец ова лето да пристигне на „Џузепе Меаца“.

Хакими, Емерсон Палмиери, Тонали, Видал, Ндомбеле и Мараш Кумбула според Конте се доволна гаранција дека Интер во наредната сезона ќе го нападне трофејот во Серија А.

Поврзани вести

Бурно е во „кралскиот“ клуб, Перез во соблекувалната му дал ултиматум на тренерот Зидан

Слободен печат

Синот на легендарниот Турам преку Гугл го докажувал идентитетот на редарите пред „Џузепе Меаца“

Слободен печат

ВИДЕО: „Граѓаните“ со пресврт, Суарез уште еднаш немоќен пред Баерн!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Слободен печат

Модриќ: Не го потценивме Шахтјор, одигравме добро, но не беше доволно!

Слободен печат

ВИДЕО: „Рударите“ го шокираа Реал, Шахтјор славеше без девет првотимци!

Слободен печат

Остави Коментар