Институтот „Роберт Кох” предупредува: Смртноста во Германија ќе расте

Просечната возраст на починатите од коронавирусот во Германија е 80 години. Најмладиот пациент имал 28 години.

Експерти од Институтот за епидемиологија „Роберт Кох” денеска објавија предвидувања според кои смртноста на заразените лица со коронавирус во Германија ќе расте.

– Веќе имаме случаи кога епидемијата зафатила домови за стари лица и домови за нега. И затоа, за жал, мора да сметаме дека со тоа бројот на починати ќе се зголеми, изјави Лотар Вилер, директор на Институтот „Роберт Кох”, на чии проценки се потпира германската Влада.

Тој рече дека во моментов во Германија има 61.913 случаи на зараза со коронавирусот, што е за 4.600 повеќе од вчера. Бројот на починати се зголеми на 583 лица, што е за 128 повеќе од вчера.

Просечната возраст на починатите од коронавирусот во Германија е 80 години. Најмладиот пациент имал 28 години, но имал хронични заболувања и пред да се зарази, покажуваат податоците на Институтот „Роберт Кох”.

Прочитајте и...  Димитров ѝ се заблагодари на норвешката колешка за помошта во борбата со ковид-19

Вилер рече дека околу Велигден ќе биде можно да се дадат поточни проценки за тоа колку ќе трае епидемијата во Германија.

– Може да трае со недели и месеци, рече Вилер, повикувајќи ги властите да не ги укинуваат мерките против ширење на заразата.

Прочитај повеќе

Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Слободен печат

Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Слободен печат

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Слободен печат

Социјалната дистанца во авионот донесува поскапи карти?

Слободен печат

Семејство по 92 години „владеење” ја изгуби власта во француската општина Бозак

МИА Агенција

Рекордно мал број загинати во сообраќајни несреќи во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

Слободен печат

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат