ИНФОГРАФИК: Колкави биле синдикалната кошница, просечната плата и минималната плата во последните 10 години?

Државниот завод за статистика објави дека во 2021 година инфлацијата изнесувала 3,2 проценти. Синдикатот објави дека синдикалната кошница во која влегуваат неопходните трошоци за едно четиричлено семејство кое нема автомобил и користи најевтини средства за хигиена е 35.042 денари и алармираше дека со сегашни две минимални плати, кога ќе се подмират режиските трошоци, остануваат само 4.317 денари.

„Слободен печат“ врз основа на официјални податоци за синдикалните кошници, просечните плати и минималните плати, потсетува на нивното движење во изминативе 10 години.

Инфографик:

Инфографик: Слободен печат / Иван Самарџиев

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот