Идејата на КФМ за прекин на првенството го налути МЗТ Скопје

Челниците на Кошаркарската федерација на Македонија конечно почна да размислува и да ги разгледува решенијата како да се заврши сезоната во домашното првенство.

Федерацијата предводена од Перо Антиќ денеска преку меил ги повика членовите на Управниот одбор во најкус можен рок да искажат своето мислење за предлогот сезоната да заврши и да не нема шампион. Ваквата одлука највеќе ќе му наштети на актуелниот шампион МЗТ Скопје кој е и актуелен лидер на табелата со скор од 13 победи и 3 порази.

МЗТ Скопје е бесен на Антиќ и КФМ поради нивната одлука да се поништи сезоната когаво голем дел од европските шампионати каде што актуелниот лидер на сезоната е прогласен за шампион.

Без разлика што е во ек на пандемија со коронавирусот, кога сите сили ни се насочени кон борбата против невидливиот непријател, во која се вклучи и нашиот клуб со финансиска донација и со откажување од парите кои ни следуваат од државата, не може, а да не се почувствуваме повредени, па дури и навредени од размислувањето на господинот Перо Антиќ и неговите соработници, а до кое е дојдено со помош на нивните советници и „коалициски партнери”. Предлогот содржи неколку небулози и правно неиздржани работи, кои, ако се усвојат, сигурно ќе им донесат и покани за на суд.

Прочитајте и...  Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Прво што не ни е јасно е зошто не се прогласува шампион. Одиграни се 17 кола, што е повеќе од 60% од предвидениот број средби за регуларниот дел од сезоната. МЗТ Скопје Аеродром, без разлика што играше на два силни фронта со по две средби неделно и со многу далечни патувања помеѓу, има јасна предност од две победи пред конкурентите, а сите тимови имаат еднаков број одиграни средби. Вакви ситуации имаше во поголем број европски држави, кои без никаква дилема лидерот го прогласија за шампион, а меѓу нив се и редовни учесници на Европските првенства како Полска, Литванија, Летонија, Украина, Белгија и БиХ. Секако, имаше и такви кои прекинаа и без прогласување шампион, но тоа најчесто беше поради тоа што одредени тимови не играа во првиот дел од домашниот шампионат (Словенија, а најверојатно и Србија), како и поради тоа што сите немаа одиграно исто број средби (Хрватска), стои во реакцијата на МЗТ Скопје.

Прочитајте и...  Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Понатаму во соопштението на тимот од Аеродром се вели:

– Второ што ни боде очи во ставот на КФМ е нелогичноста околу крајниот пласман, кој, според нив, е доволно добар да биде користен при поделбата на спортските ваучери за 2021 година, ама не е добар за прогласување шампион. Зошто? Која е разликата? Ако се важи пласманот за едно, тогаш тоа треба да се случи за сѐ, вклучувајќи го и делот што, очигледно, им боде очи на Антиќ и неговите соработници и „коалициски партнери”. Кому му пречи МЗТ Скопје Аеродром да биде прогласен за првак, во јасна ситуација, со 60% и повеќе одиграни средби од регуларниот дел од сезоната и убедлива предност пред конкурентите.

Прочитајте и...  Антиќ и Гечевски во работна посета на турската кошаркарска федерација

МЗТ Скопје бара да се преиспита предлогот на КФСМ и само со една одлука да не се поништува цела досегашна сезона и средствата што ги потрошија тимовите“, стои во реакцијата на МЗТ СКопје.

Прочитај повеќе

Матуиди не е повеќе играч на Јувентус

Слободен печат

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат

2МФЛ: Лабуништа во првото коло со Кораби, Победа се соочува со Кит Го..!

Слободен печат

После Берлин и Њујорк, откажан маратонот и во Париз!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Антиќ и Гечевски во работна посета на турската кошаркарска федерација

Слободен печат

Играчот на Јувентус Кулушевски на одмор во Охрид (ФОТО)

Слободен печат

Фудбалер на Барселона има коронавирус

Слободен печат

ЛШ: Дали Аталанта ќе го расипе роденденот на ПСЖ?

Слободен печат

Глигоров: Се враќам во клубот кој сезонава ја брка титулата!

Слободен печат

Која екипа има најголеми шанси да ја освои Лига Европа? (ФОТО)

Слободен печат