И тие носат гени од сината крв: Овие познати личности се роднини на кралицата Елизабета и Кејт Мидлтон! (ФОТО) - Слободен печат

И тие носат гени од сината крв: Овие познати личности се роднини на кралицата Елизабета и Кејт Мидлтон! (ФОТО)

Дали сте знаеле дека актерот Џони Деп е во крвно сродство со британската кралица Елизабета?

Тие се далечни роднини, некои велат дека ги делат дури 20 колена, а заедничко им е тоа што и двајцата се потомци на англискиот крал Едвард III.

Потомството од овој крал продолжува со актерката Ел Фанинг, која многумина ја нарекуваат принцеза поради нејзининиот ангажман за Дизни како принцезата Аурора, е всушност на некој начин принцеза и во реалниот живот – што ја прави нејзината улога во популарниот филм Maleficent уште поавтентична.

View this post on Instagram

Well… well… At age 14 I received a phone call that changed my life. I was cast as the Sleeping Beauty to Angelina Jolie’s iconic Maleficent. Premiering the sequel last night made me feel all the feels. Standing proud with 2 women I look up to in every way, knowing we created 3 powerful characters who use their strength in different ways. I still have goosebumps! 🥀 AND an endless thank you to @alessandro_michele and the @gucci family for designing a dress fit for a fairytale right down to Aurora’s bloody finger prick. It’s all in the details. Disney magic was all around us. 💚💜 Thank you @samanthamcmillen_stylist for your vision @justjenda for making me look like I slept in a field of flowers and @erinayanianmonroe for your glowing pre raphaelite makeup 🥀 Use your wings and fly to the theater OCTOBER 18!!!!!

A post shared by Elle Fanning (@ellefanning) on

Во нејзините вени тече сина крв, исто како и кај нејзината сестра која уште како 7 годишно девојче го импресионира Холивуд со главната улога во оскаровската драма I am Sam (2001), актерката Дакота Фенинг.

Тие се 22 внуки на кралот Едвард III, внук на кралот Едвард I. По семејната лоза на овој крал кој владеел со Англија од 32 години, од 16 ноември 1272 до 7 јули 1307, сестрите Фенинг се и далечни братучетки со Војвотката од Кембриџ, однсно идната кралица на Велика Британија, Кејт Мидлтон.

Гранката преку кралот Едвард III сепак не завршува ни тука, бидејќи и добро познатата актерка Ума Турман е негова внука.

Ума Турман (Kill Bill, 2003) Фото: Инстаграм

Интересно е што неговиот дедо, кралот Едвард I бил познат и како „Законодател“, главно поради големите реформи кои ги вовел во кралството, како и „Долгоногиот“, според својата телесна висина – па можеби Војвотката од Кембриџ (175 цм), Ел Фенинг (175 цм) и Ума Турман (180 цм) ја наследиле висината токму преку овој ген.

На крај, кралските корени на овие ѕвезди се испреплетуваат на многу интересен начин. Престижната актерка Тилда Свинсон која го освои Холивуд со својата автентичност и смелост за експериментирање, има директно потомство (од страна на двата родитела) од кралот Роберт Први, кому историјата му дава дава титула на можеби најголем шкотски национален херој. Неговото име се закитува со вечна слава бидејќи храбро се борел за независност од Англија во 14 век, но погодете против кој владетел – гореспоменатиот крал, Едвард I!

Прочитај повеќе

Најбрзиот човек на светот ќе стане татко: „Кралот или кралицата доаѓа“ (ФОТО)

Слободен печат

Славната манекенка Карли Клос трпела тортура од семејството на милијардерот поради верата!

Слободен печат

Тајната за прекрасната коса на Џенифер Анистон е во шампон за коњи! (ФОТО)

Слободен печат

Му го скршила срцето, а не стигнал да ја испрати на вечното почивалиште: Тома ѝ испратил букет бели рози и ја напишал најтажната песна! (ВИДЕО)

Слободен печат

Во брак се 64 години и имаат преку 100 внуци, а ги памтат родендените на сите! (ФОТО)

Слободен печат

Ана Николиќ отпатува во Мароко да сними спот, но не ги заборави обожавателите! Им испрати жешка фотка! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

18 + five =

Прочитај повеќе

Прва фотографија по породувањето: Српската пејачка Сека Алексиќ не ја симнува насмевката од лицето, а погледнете што напиша за малиот Јован! (ФОТО)

Слободен печат

Не сте виделе ваква баба: Има 63 години, а изгледа како да има 23! (ФОТО)

Слободен печат

Девет работи кои ќе ви се случат доколку се впуштите во врска со најдобриот пријател!

Слободен печат

Кој би рекол: Познатиот актер ги допирал, ги гризел…. (ФОТО)

Слободен печат

Марија Шерифовиќ ја преработи една од најубавите песни на Оливер Драгоевиќ (ВИДЕО)

Слободен печат

Дознајте кој хороскопски знак е вашата сродна душа!

Слободен печат