17.8 C
Скопје

Tag : крв

Вести Регион Слајдер

ВОЗНМИРУВАЧКО ВИДЕО I Крвава предизборна кампања во Албанија: Застрелан секретар на огранокот на Демократската партија

Илинка Иљоска
Секретарот на огранокот на Демократската партија во Каваја, Бледар Окшуни, беше повреден денес во близина на седиштето на оваа партија во Албанија. Извори од местото...
Колумни

Крв, нафта и валкани пари

Александар Литовски
Се разбира, фашистите не ги измислиле милитаризамот, ксенофобијата, етнонационализамот и антикомунизмот, односно антиболшевизмот. Овие малигни општествени карциноми биле дел на различни политики во многу општества,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Пациент со ковид-19 имал три часа непрекината ерекција

Слободен печат
Неидентификуван 69-годишен маж од Охајо, САД, бил хоспитализиран минатата година откако му бил дијагностициран ковид-19, па имал проблеми со дишењето и со насобирање течности во белите...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Полицијата во Мјанмар досега уби 33 демонстранти, пламени јазици се шират низ улиците

И.И.
Безбедносните сили во Мјанмар застрелале најмалку 33 лица од 1. февруари кога почнаа демонстрациите против воената влада. Само денеска се наведува дека се убиени најмалку...
Вести Македонија

Во тетовската касарна дарувани 44 единици крв во крводарителска акција

Слободен печат
Општинската организација на Црвениот крст во Тетово и Центарот за трансфузиона медицина организираа крводарителска акција во тетовската касарна „Кузман Јосифоски Питу”. -Вкупно 44 единица крв се собрани...
Вести Македонија

Горанчо Аризанкоски хуманист без граници

Слободен печат
 И покрај несигурниот економски статус, често и без стална работа, 55- годишниот Горанчо Аризанкоски од Кичево, никогаш не престанал да дарува крв и на дело...
Вести Македонија

Крводарителска акција во Гевгелија: Собрани 68 единици крв

Слободен печат
Во крводарителската акција што денеска ја организира Општина Гевгелија под мотото „Дарувај крв, спаси нечиј живот” беа собрани 68 крвни единици. – Сакам да упатам...
Вести Македонија

Продолжува лекувањето со конвалесцентна плазма, досега обезбедени 142 единици

Слободен печат
Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 142 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со ковид-19. Станува збор за 100...
Вести Свет Слајдер

Заврши пучот во Мали, претседателот Кеита поднесе оставка: Не сакам крв

Слободен печат
Претседателот на Мали, Ибрахим Бубакар Кеита поднесе оставка откако беше уапсен од побунетите војници, јави државната телевизија. За време на телевизиското обраќање, Кеита рече дека...
Вести Македонија

Две крводарителски акции неделава, минатата седмица собрани 45 единици крв

МИА Агенција
Неделава општинска организација на Црвен крст Тетово, заедно со стручни тимови од Центар за Трансфузиона Медицина Тетово организираат две акции за крводарување на тетовското подрачје. –Првата акција е во просториите...