Tag : крв

Вести Македонија Слајдер

Жан Митрев: Со прочистување на крвта досега излечивме 25 пациенти со изразени симптоми на Ковид-19 (ВИДЕО)

Слободен печат
Со примена на еден нов концепт на хемофилтрација, прочистување на крвта досега во клиниката „Жан Митрев” се излечени 25 пациенти кои биле во тешка состојба....
Живот Магазин Магазин слајдер

Пие човечка крв, избегнува светлина и работи од 9 до 17: Тврди дека е вампир стар 600 години (ФОТО)

Слободен печат
Лилит Вампир (27) од Лондон тврди дека е вампир стар 600 години, па така таа избегнува сончева светлина и пие крв. Поради необичниот начин на...
Вести Свет

Лицата со крвна група А имаат поголем ризик при заразување со коронавирусот

Слободен печат
Германски и норвешки лекари ги потврдија претпоставките на своите кинески колеги дека крвната група има одлучувачка улога во развојот на заболувањата од новиот коронавирус. Кинески...
Вести Свет Слајдер

Мајмуни во Индија на лаборант му украле примероци од крв на болни од коронавирус

Слободен печат
Група мајмуни украле примероци од крв земена од лица кои биле заболени од коронавирус. Сето тоа се случило вчера на северот од Индија, во државата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Разговор со д-р Андонов: Белите мантили спасуваат животи и со дарување крв

Во изминатите три месеци осум илјади луѓе дарувале крв преку акциите на Институтот за трансфузиона медицина и на Црвениот крст. Со овие крвни единици се...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Крвна плазма донирале осуммина скопјани – резултатите се ветувачки и позитивни!

Мирослава Бурнс
Крвната плазма е една од надежите на пациентите со коронавирус, затоа што содржи антитела што организмот ги создал за време на борбата против болеста. Конвалесцентната...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Објавен доказ дека коронавирусот бил присутен во Италија пред 21 февруари, анализирани зачувани примероци од крв

Слободен печат
Секој десетти крводарител во Милано развил антитела на ковид-19 пред првиот официјален позитивен случај во Италија кон крајот на февруари. Анализата на Поликлиника Милано е...
Вести Свет

Секој 20-ти донатор на крв во Италија бил заразен од коронавирусот пред првиот официјален случај

Слободен печат
Секој дваесети донатор на крв во Милано развил антитела на Ковид-19 пред првиот официјален позитивен случај во Италија кон крај на февруари. Анализата на Поликлиника...
Вести Македонија

Припадници на Армијата даруваа крв

Слободен печат
Припадници на Армијата во последните неколку дена во крводарителските акции во Прилеп, Кичево и Скопје даруваа 132 крвни единици, објави денеска на Фејсбук вицепремиерката и...
Вести Македонија

По повод Денот на трудот и во духот на солидарноста, Заев денес даруваше крв

Слободен печат
Лидерот на СДСМ Зоран Заев по повод Денот на трудот заедно со неколку членови на семејството,  денес даруваа крв. Тој на Фејсбук објави фотографии и...