-8 C
Скопје

И Адебајо ќе добие максимален договор

Центарот на Мајами хит, Бем Адебајо, ќе потипше петгодишен договор со „жешките“ тежок 163 милиони долари, пренесува новинарот Шемс Чаранија.

Доколку ги исполни условите од договорот, Адебајо може да заработи дополнителни 32 милиони долари, односно вкупната сума која Мајами е подготвен да му ја исплати изнесува 195 милиони долари за пет години.

Со ова, Адебајо ќе им се приклучи на Донован Мичел од Јута и Џејсон Тејтум од Бостон, кои откако им завршија руки договорите потпишаа нови петгодишни договори за 195 милиони долари.


Адебајо има 23 години, а минатата сезона имаше просек од 15.9 поени, 10.2 скокови и 5.1. асистенција по натпревар, но во исто време имаше неверојатен удел во одличната игра на Мајами во одбраната. Висок е 206 сантиметри, а беше избран како 14. пик на драфтот.

Прочитајте и...  Голем удар за Австралија опен, двајца тенисери позитивни на коронавирус

Поврзани вести

ВИДЕО: „Лисиците“ на врвот, Роџерс за првпат слави против Челси!

Слободен печат

АБА 2 лига: Победнички старт на МЗТ Скопје во Бања Лука

Слободен печат

Лекаи им пресуди на Германците, полска лекција за Бразил!

Слободен печат

ВИДЕО: Барди од клупата го гледаше ремито на Леванте!

Слободен печат

Баварската машинерија по нова титула: Познати паровите на Светското клупско првенство

Слободен печат

Официјално: Ѓоре Јовановски е новиот тренер на Беласица

Слободен печат

Остави Коментар