Хуманитарната организација на познатата моделка Наоми Кембел под истрага: Парите си ги ставала во џеб?

Наоми Кембел

Наоми Кембел е под истрага на надлежните органи, кои утврдиле дека манекенката се расфрлала со пари собрани за хуманитарни цели.

Една од најпознатите манекенки на сите времиња, Наоми Кембел, во 2005 година основа добротворна организација наречена „Fashion For Relief“. Нејзината фондација моментално е под истрага поради сомневања декa не се управувало правилно со финансиите, пренесува „The Guardian“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naomi Campbell (@naomi)

Наоми ја основа организацијата со цел да собере пари за децата кои живеат во сиромаштија и лоши услови ширум планетата. Наводно манекенката успеала да собере милиони за добротворни цели, сето тоа преку ревијата од хуманитарен карактер што се одвива секоја година.

 

Целиот текст прочитајте го ТУКА
Извор: Еспресо.мк

Видео на денот