4 C
Скопје

Худини и Коперфилд во Куќата на славните: Тие го забавуваа светот со својата магија! (ВИДЕО)

Националниот музеј за историја на американските Евреи во Филаделфија ќе им оддаде почит на две лица кои го забавуваа светот со својата магија – Хари Худини и Дејвид Коперфилд, пренесува АП.

Музејот во четвртокот објави дека ќе ги вклучи илузионистите Худини и Коперфилд во Домот на славните на 12 декември како признание за достигнувањата и придонесите на американските Евреи, кои „ги споделуваат и изразуваат идеалите на приказните со кои се занимава музејот“.

View this post on Instagram

Yesterday the “Prince of Hombugs,” today “the King of Handcuffs.” 🎩 Harry Houdini could not be restrained, escape artist royalty of our history, and another man who liked to go by the word “Great” like Oz. 🎩 He began his stunt work as a 9 year old trapeze artist and launched his professional magic career in 1891. In 1899 his illusions took vaudeville by storm skyrocketing his fame and sending him on a tour of Europe. His feats included escaping jail cells, locked milk cans, torture devices, straight jackets while dangling in the air…the risk increasing with each escape. His audiences were ah-mazed. 🎩 More than a showman similar to Oz and Barnum, Houdini was also an accomplished aviator, founder and star of a film company, and trained soldiers in escape tactics during World War 1 while he entertained them. 🎩 But in all his masterful tricks, Houdini swore, “The greatest escape I ever made was when I left Appleton, Wisconsin." 💋🎩💋 #harryhoudini #houdini #magicalarts #illusionist #escapeartist #americanhistory #wizardofoz #relevanthistory #thewizardofoz #jackofalltrades

A post shared by Down The Yellow Brick Pod (@downtheyellowbrickpod) on

Худини е роден како Ерик Вајс во Унгарија во 1874 година, а во Америка дошол на четиригодишна возраст. Син на еврејски рабин, тој патувал низ Соединетите држави и светот, вежбајќи ги своите магични вештини се до неговата смрт во 1926 година на 53-годишна возраст.

Коперфилд (64) е роден како Дејвид Коткин во Њу Џерси. Добитник е на 21 награда „Еми“, а честа ќе ја добие од неговиот Меѓународен музеј и библиотека за магични вештини во Лас Вегас.

Претходните добитници на награди се неодамна починататавсудијка на Врховниот суд Рут Бадер Гинцберг и филмскиот режисер Стивен Спилберг.

Прочитајте и...  д-р Татјана Гуржанова: Дали сме кандидати за инсеминација?

Поврзани вести

Виц на денот: Спор

Слободен печат

ФОТО| Кејт Мос ќе ја краси насловната на јануарскиот „Вог“: Кралицата на стилот никогаш не изгледала подобро!

Слободен печат

Д-р Беќаровски: Ковид-19 е вирус и не може да се убие со било кој познат антибиотик

Слободен печат

Четири хороскопски знаци во кои се кријат вистинските пријатели за цел живот

Слободен печат

Годинава тешко дека ќе се отворат преговорите и за Македонија и за Албанија, вели Вархеји

Слободен печат

ВИДЕО: Спејко сними спот, во главна улога мисицата Анѓела Јакимовска!

Васко Спасовски

Остави Коментар