Хрватска: Поднесено обвинение за Ивица Тодориќ, за неговите синови и за директорите на Агрокор

Хрватското државно Обвинителство поднесе обвинение до Жупанискиот суд во Загреб за случајот со „Агрокор“. Предметот против Ивица Тодориќ и против 14 други лица е на 459 страници, а целиот акт што е проследен до судот е на околу 80.000 страници, јавува Н1. За потсетување, жупаниското државно Обвинителство во Загреб на 17 август го продолжи рокот за подигнување на обвинение за дополнителни 30 дена поради сложеност на постапката.

Жупаниското државно Обвинителство отвори истрага против Ивица Тодориќ, против неговите синови Иван и Анте Тодориќ и уште 12 менаџери во „Агрокор“ во ноември во 2017 година поради незаконско присвојување на над една милијарда куни.

Покрај Ивица Тодориќ и синовите, во истрагата за Агрокор се опфатени и Алојзие Панџиќ, Дамир Куштрак, Хрвое Балент, Ивица Црњац, Оливио Дискордиа, Маријан Алагушиќ, Сања Хрстиќ, Мислав Галиќ, Томислав Лучиќ, Пирушка Цањуга, Љерка Пуљиќ и Ивица Сертиќ.

Прочитајте и...  Медиумска и психолошка војна во Нагорно Карабах: Азербејџан објави снимка од напад во кој гинат ерменски војници (ВИДЕО)

Сите тие биле членови на Управниот или на Надзорниот одбор во „Агрокор“ додека Дискордиа и Хрстиќ биле вработени во ревизоркста куќа „Бејкер Тили“ која ги изработувала ревизорските извештаи за компанијата.

Истражен затвор беше одреден само за Ивица Тодориќ која по испорачлувањето на Хрватска од Лондон беше спроведен во затворот Реметинац за лани, на 20 ноември, да биде пуштен на слобода со кауција од 7,5 милиони куни и мерки на претпазливост, меѓу кои и забрана за напуштање на Загреб.

За Тодориќ, во меѓувреме, почна и судењето во кое е обвинет дека го оштетил „Агрокор“за 1,25 милиони евра.

Прочитај повеќе

Ивица Коневски: Мицкоски е единствениот одговорен за поразите на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Слободен печат

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат