Tag : обвинение

Хроника

Обвинение за разбојникот од скопско Лисиче

Скопското обвинителство по спроведена истражна постапка, поднесе обвинителен акт против 29-годишен скопјанец кој е обвинет за кривично дело разбојништво. Во обвинителниот акт пишува дека тој...
Хроника

Обвинение за битолчанка која го уценувала поранешниот дечко

Горан Наумовски
Скопското јавно обвинителство поднесе овинителен предлог против битолчанка на возраст од 34 години која е обвинета за кривичното дело уцена. Според ОЈО, сега обвинетата од...
Хроника

ОЈО поднесе обвинение за убиството на Мартин Јанушев

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против жител на Скопје на возраст од 28 години, кој го товари дека сторил кривично дело Убиство од...
Хроника

Поднесено обвинение против едно лице за поседување оружје и муниција

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице на возраст од 34 години за кривично дело  – Неовластено изработување, држење и тргување со...
Регион

Грчкото обвинителство ќе спроведува истраги за лицата што не ги почитуваат препораките

Слободен печат
Сите граѓани што се заразени или имаат симптоми на коронавирус, а не ги почитувале препораките да останат дома во изолација ќе се соочат со обвинение...
Хроника

ОЈО Скопје поднесе обвинение за смртта на родилката во „Санте плус“

Слободен печат
По сеопфатна претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице кое се товари дека сторило едно кривично дело – Тешки дела...
Вести Свет

Обвинети седум лица за „камионот на смртта“ во кој загинаа 39 виетнамски мигранти

Слободен печат
Полицијата во Виетнам обвини седум лица во врска со смртта на 39 виетнамски мигранти чии тела беа пронајдени во камион ладилник со приколка во близина...
Хроника

Обвинение против две лица за лихварство и изнуда

Слободен печат
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Изнуда од член 258 став 1, како и...
Хроника

Обвинение против шест лица за поседување и продажба на оружје

Слободен печат
По сеопфатна истражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд – Скопје поднесе...
Хроника

Обвинение за убиецот на Никола Христовски

После завршената истрага, скопското Јавно обвинителство денеска против 18-годишен скопјанец поднесе обвинение за сторено кривично дело убиство на миг, дело, кое според истрагата е сторено...