Хенес ја советува Борусија: Не можат да го предизвикаат Баерн се додека фудбалерите ги третираат како роба

Баерн Минхен е фудбалска институција во Германија, но и во Европа и засега се едиствени со Јувентус кои доминираат во своите првенства повеќе од пет години. Доминацијата на Јувентус во Серија А започна 2012 година, додека таа на Баерн во Бундеслигата една година подоцна.

Последен тим кој беше германски шампион пред да започне доминацијата на Баерн Минхен е Борусија Дортмунд и тоа во 2012 година, а оттогаш освои само еден германски Куп.

Бундеслига: Баерн – Борусија/фото twitter/diebundesiga

Почесниот претседател на Баерн Минхен, Ули Хенес, смета дека причина за неуспесите на Борусија е лошата трансфер политика.
– Доколку Борусија донесе талентиран фудбалер, а тој почне да игра добро, само неколку месеци подоцна ќе ги слушнете челниците на екипата како тоа момче наскоро ќе биде на продажба. Како мислат фудбалерот да ја впие клупската ДНК доколку не е 100 проценти врзан за клубот, туку го третираат како роба – остар е во свооите зборови Ули Хенес кој навести што ќе се случува наскоро со младиот Џад Белингем кој беше купен за 23 милиони евра.

Прочитајте и...  Лудилото на „диктаторот“ Ердоган: Турските коментатори не смеат да го изговорат името на Кантер во пренос

– Еве, само што го купија Белингем. Но, почекајте некој месец и ќе видите дека набрзо момчето ќе стане предмет на интерес на другите екипи доколку игра добро. Тогаш во Дортмунд ќе почнат да зборуваат за откупна клаузула. Јас не би работел така, би им кажал јавно на сите но и на моите соработници: Ова е наш играч и ако се покаже останува макар и да нудите 100 милиони евра.

Токму тоа е разликата помеѓу Баерн Минхен и Борусија Дортмунд. Според Хенес, во Минхен приоритетот не се парите туку доминацијата.
– Ние немаме такви случаи како Белингем. Носиме фудбалери да играат за Баерн, а не да правиме бизнис од нив и токму тоа ја оддалечува Борусија од жестока борба за титулата . Играчот мора да почувствува дека е дел од тимот, дека тимот се грижи и го штити него, и затоа нашите играчите велат „До крајот на животот сум со Баерн“. Се додека не ја смени стратегијата Борусиа нема да биде ниту 10 проценти подобра отколку што е сега во најважните натпревари – зборува Хенес.

Прочитајте и...  Гвардиола не ја научи лекцијата: Борусија Дортмунд му украде уште еден тинејџер на Сити

Почесниот претседател на баварците даде еден пример и тоа преку Роберт Левандовски, како работел тој.
– Пред две години Роберт Левандовски ми дојде во канцеларија и ми рече дека мора да преговарам со неговиот нов менаџер, Пини Захави. Му реков: Нема проблем, првиот слободен термин е 3. септември“. Значи по завршување на преодниот рок.

Прочитај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Слободен печат

Баерн Минхен и Севиља вечерва играат за првиот трофеј сезонава

Слободен печат

Гвардиола не ја научи лекцијата: Борусија Дортмунд му украде уште еден тинејџер на Сити

Слободен печат

Бунт во Мајнц, фудбалерите си ги бараат парите од кои се откажаа поради короната

Слободен печат

Вистински европски тест за Шкендија,  тетовските „црвено-црни“ сонуваат сензација против Тотенхем

Слободен печат

Коронавирусот направи хаос во мак ракометот, нови позитивни и во Охрид

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Официјално: Челси донесе замена за најскапиот голман на светот

Слободен печат

Наскоро Ѓоковиќ ќе се соочи со проблем кој го имаат сите големи шампиони

Слободен печат

Не е случајност: Барселона по трет пат „краде“ фудбалер пред нос на конкурените

Слободен печат

Швајцарците го продолжуваат „ловот“ на првиот човек на ФИФА,именуваа нов главен истражител

Слободен печат

„Збогум убиецу“: Оригиналната насловна страница посветена на Луис Суарез (ФОТО)

Слободен печат

Лудилото на „диктаторот“ Ердоган: Турските коментатори не смеат да го изговорат името на Кантер во пренос

Слободен печат