Гринвуд останува во Јунајтед, Матип верен на Ливерпул

Мејсон Гринвуд потпиша нов договор со Манчестер јунајтед кој ќе го задржи до 2023 година, со опција истиот да биде продолжен на уште една година.

18-годишниот Гринвуд е производ од академијата на Јунајтед и стана најмладиот старер на клубот во Премиер лигата, во мај годинава дебитираше против Кардиф сити.

– Учам цело време од менаџерот и неговите асистенти и знам дека ова е совршен клуб да ми помогне да го постигнам потенцијалот – вели Гринвуд.

Помеѓу премиерлигашките гиганти се случи уште едно продолжување на соработката, поточно во европскиот шампион Ливерпул.

Жоел Матип кој е прва опција кај менаџерот Јирген Клоп за позицијата централен бек и досега имаше клучна улога за одличниот старт сезонава во Премиер лигата како лидери на табелата со максимални 24 бодови, осум повеќе пред второпласираниот Манчестер сити кој ја брани титулата.

Прочитајте и...  Присутните делегати го усвоија финансискиот план - буџет на ФФМ

Камерунецот беше стартер на шест од осум средби, денеска тој потпиша нов долгорочен договор.

Прочитај повеќе

Милан не може без драма, на крајот само бод за Елмас и Наполи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Слободен печат

Несторовски и Удинезе ја победија Рома, но загубија од Сампдорија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Слободен печат

Тотенхем ги казни грешките на Арсенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алиоски и Лидс се многу блиску до учество во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат