8 C
Скопје

Грчки антифашисти: Антифашистичката борба се води на улица

Европскиот парламент сѐ уште го нема одземено пратеничкиот имунитет на Јоанис Лагос, еден од основачите на Златна зора, која грчкиот суд ја прогласи за криминална организација и го забрани нејзиното дејствување

Минатата недела, грчките антифашисти протестираа пред Европскиот парламент. Групата грчки антифашистички активисти, кои живеат и работат во Брисел, се собраа пред Европскиот парламент за време на сослушувањето на европратеникот Јоанис Лагос, еден од основачите на забранетата Златна зора, за еден од двата случаи за кои се бара укинување на неговиот европратенички имунитет.

Сличен протест се одржа неколку часа порано во Атина, пред канцелариите на Европската Унија во главниот град на Грција.

„Со транспаренти и плакати ги ‘потсетивме’ оние со слаба меморија – внатре и надвор од зградата на Европскиот парламент – дека пет месеци по неговото осудување во Грција, Лагос продолжува да шета слободно во Брисел, лутејќи го секој демократ и антифашист во Грција, во Белгија и секаде на друго место. Само пред неколку месеци, големото антифашистичко движење во Грција извикуваше ‘нацистите во затвор’, а грчката правда се залагаше за осуда на фашистичката организација како криминална и осуда на нејзините врвни раководители на долги затворски казни“, се вели во нивното соопштение.

Прочитајте и...  Османи: Грција и Албанија имаат разбирање, работиме на олеснување на ограничувањето на движење

„Со нашето присуство денес, пред седиштето на оваа европска институција, во име на жртвите на криминалците и нивната де факто вина, истакнуваме дека откажувањето од спроведувањето на правдата ги девалвира самите институции, но и правдата. Ние не сме наивни: многу добро знаеме дека војната против фашизмот се одвива на улиците и дека победата на судовите, колку и да ни даде радост и оправдување, не значи крај на антифашистичката борба.“

„Во која земја и да избегаат, во која дупка и да се сокријат, нека знаат дека секогаш ќе нè наоѓаат пред себе! Не забораваме, не простуваме, продолжуваме да се бориме!“, заклучуваат антифашистичките активисти во своето соопштение.

 

Преземено од „Ефемерида тон синтактон“ од Атина

Прочитајте и...  Бесими: Шестиот пакет мерки уште една потврда на Владата за поддршка и стимулирање на економијата

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар