Голем хороскоп за месец јануари: Овните ќе имаат повеќе волја, Водолијата ќе освојува со својот шарм

img alt
Што ни предвидуваат ѕвездите овој месец? Илустрација: СП. / Фото: NASA, RawPixel

Новата година со себе носи многу новитети, како на приватно така и на професионално поле. Па, каков ќе биде месец Јануари за секој хороскопски знак од Зодијакот?

Овен

Работа: Во јануари ќе ја разбудите желбата за суштинска промена во животот, па првенствено ќе бидете фокусирани на себе. Во вашето опкружување можете да изгледате резервирано, па дури и егоцентрично, што може да ја поттикне вашата склоност да се однесувате себично. Затоа избегнувајте долги монолози за сопствениот живот и обидете се да покажете интерес само за она што се случува на работите што ги извршувате. Природата на вашиот темпераментен знак се манифестира максимално и ќе се радувате на соодветното оптоварување поради роковите што мора да се испочитуваат, што можеби ќе предизвика конфликт со соработниците. Потребно е трпение!

Љубов: Јануари ќе биде прилично добар месец за Овенот. Ќе ја почувствувате моќта на Марс. Ќе имате изобилство на неконтролирана енергија. Бидејќи вашата волја ќе се зголеми, не би требало да имате проблеми со исполнувањето на новогодишните одлуки. Згора на тоа, благодарение на оваа планета, вашата еротска енергија ќе биде на многу повисоко ниво. Ако сте во сериозна врска, бидете внимателни…

Здравје: Во овој период вашиот имунолошки систем ќе биде малку почувствителен од вообичаено. Ќе бидете склони кон настинки, но и кон вирусни инфекции. Внимателно следете ја секоја промена.

Бик

Работа: Како што започнува новата година, Меркур преминува во знакот на Водолија. Ова може да направи да се чувствувате особено фрустрирано во секојдневната комуникација. Вашите фрустрации може да доведат до непотребно претерување. Важно е навистина да се фокусирате нa умереноста и суптилноста во сè што правите – без разлика колку ви е тешко. Вашите креативни проекти ќе ви донесат успех. Ова ќе ви донесе малку олеснување. Аспектите ќе овозможат вашето креативно истражување да добие вистински импулс и да резултира со акција. Конечно ќе имате шанса да ги постигнете вашите замислени цели.

Љубов: Првиот месец од 2022 година во голема мера ќе се фокусира на вашите моментални односи и односите со саканите. Како резултат на тоа, очекувајте да ја видите важноста на одредени релации, ќе сфатите дека имате потреба од нечие присуство во вашиот живот до крајот на годината. За среќа, планетарните позиции на почетокот на јануари алудираат на позитивни промени во вашите односи во наредната година. Почнувајќи од првата недела на јануари 2022 година, Венера е во Јарец. Ова ќе ве доведе до исклучително позитивни можности за продлабочување и развој на вашата моментална врска. Сепак, внимавајте да не размислувате премногу за овие врски – тие природно ќе процветаат во нешто убаво.

Здравје: Слаба точка во овој период ќе ви биде желудникот и дигестивниот систем. Не претерувајте со храна.

Близнаци

Работа: Младата месечина во Јарец ќе ја иницира првата промена. Младата месечина ќе ве инспирира да се фокусирате на личниот развој и да го достинете вашиот целосен потенцијал. Ќе можете да стекнете дополнителна јасност и увид во сопствената психа. Можеби ќе имате просветлување во овој поглед, а овој личен раст ќе го зголеми вашиот ентузијазам за живот. Сепак, важно е да не бидете премногу импулсивни – ова ќе доведе до многу непотребни грешки. Не обидувајте се да ги брзате работите премногу. Трпението е доблест што бара дополнителна работа од ваша страна. Ќе се чувствувате неверојатно инспирирани, дури и од најобичните работи.

Љубов: Можеби ќе обновите пријателства од минатото и да ги оживеете врските за кои мислевте дека одамна се згаснати. Овие промени исто така ќе ве инспирираат да размислувате за вашите сегашни пријателства и врски. За жал, јануари ќе биде напнат месец за вас за романтични потфати. Владетелот на љубовта Венера до 29-ти во месецот ќе биде ретроградна, што особено ќе го отежне одржувањето на новите врски. Наместо да започнете нешто ново, фокусирајте ја својата енергија на зајакнување на врските што веќе ги имате. Ова ќе создаде изненадувачка, но многу подлабока врска.

Здравје: Јануари ќе ви донесе силна витална енергија, но и склоност кон повреди. Посебно внимавајте на долниот дел на грбот, колковите и нозете.

Рак

Работа: Раковите, за жал, ќе имаат тежок почеток на годината. Пред вас е долг месец полн со болни, тешки борби за внатрешен раст. Иако ова ќе биде тежок пат за вас, вие навистина ќе станете посилна личност. Вашите доживотни надежи, соништа и аспирации ќе се соочат со вашите сопствени предизвици – од кои некои ќе бидат променети засекогаш. Поточно, ќе биде лошо време за донесување големи деловни и финансиски одлуки. Добра идеја е да се посвети дополнително внимание на посебната грижа потребна за здрава банкарска сметка. Финансиите не се нешто на кое обично фокусирате многу енергија, но вашите финансии ќе се покажат како особено важни до крајот на јануари.

Љубов: Венера ќе биде ретроградна во поголемиот дел од месецот – што ќе ви донесе големи промени во емотивната состојба. Можеби ќе ви биде тешко да ги разберете вашите емоции, но како што Месечината ќе го достигне својот врв, ситуацијата ќе се промени. И покрај предизвиците што сте ги имале при постигнувањето на ова ниво на внатрешен мир, на крајот ќе бидете благодарни за овие искуства. Почнувајќи од 11 јануари, Марс ќе премине во Стрелец, зголемувајќи ја секоја тензија во вашите лични односи. Оваа промена може да предизвика некои несреќни ефекти врз вашите односи.

Здравје: Одлично.

Лав

Работа: Припадниците на овој хороскопски знак за јануари 2022 година ќе мора да се справат со својата тешка потреба – да престанат да придаваат преголемо значење на коментарите и реакциите на другите. Подобро е да се фокусирате на работата без да губите време на нереални планови. Нема потреба да се влегува во конфронтација. Причините може да бидат незначителни, а последиците фатални. Препорачливо е да ја ублажите вашата тврдоглавост и склоност кон самовосхитување. Подобро е да ги одложите големите купувања, излегувањето и потпишувањето важни договори до пролет. Овој период искористете го за зајакнување на постоечките деловни односи.

Љубов: Се препорачува да бидете внимателни во комуникацијата, како и да избегнувате избрзани ветувања. Напнатата енергија што ја носи ретро Венера обидете се да ја канализирате. Обидете се да бидете скромни во изразувањето чувства и намалете ги вашите нереални очекувања. На 18 јануари полната Месечина ќе премине во знакот Рак, што поволно ќе влијае на можноста за самоспознавање и чувството на внатрешна хармонија. Венера ќе продолжи да делува, па затоа треба да се сетите на потребата да заштедите пари и умереноста при изразувањето на романтичните чувства. Партнерот може да биде незадоволен поради тоа.

Здравје: Напнатоста во врската може да предизвика промени во притисокот. Можни тахикардии.

Девица

Работа: Хороскопот за Девица за јануари 2022 година препорачува да се најде оптимален баланс помеѓу импулсивноста и претпазливоста. Овој месец се карактеризира со одлично здравје, емоционална стабилност и поволни можности за подобрување на сопствените интереси. Сепак, Девицата се карактеризира со прекумерен перфекционизам, ароганција и одредена дистанца од реалноста. Треба трезвено да ја процените изводливоста на вашите цели, а при движењето кон исполнување на истите треба да изберете само искрени, етички методи, без осуда и нервоза. Во јануари ќе биде нагласена вашата лута природа и агресивност. Сè додека дејствувате решително и независно, ќе ви се исплати да бидете тактички настроени и дискретни.

Љубов: На почетокот на месецот Сонцето во знакот Девица ја зголемува храброста и виталноста. Ова е добро време за креативно самоизразување и дијалог. Меркур во вашето Сонце ќе ја поттикне концентрацијата, упорноста, но и претераната тврдоглавост. Се препорачува да се избегнуваат критики. Бидете дел од социјални настани. Сепак, треба да се има предвид дека планетата е во ретро фаза, па затоа е подобро да се зајакнат постоечките врски отколку да се започнуваат нови. Обидете се да не паѓате на провокации.

Здравје: Повеќе спорт.

Вага

Работа: Овој месец ќе бидете поамбициозни, похрабри и независни, со прекумерни барања и опсесии. Се препорачува да не бегате од одговорноста, но без претерување. Работите ќе тргнат на добро на професионално поле, под услов да бидете внимателни кон другите и да се обидете да најдете разумен компромис. Пред вас се продуктивни преговори и кратки патувања. Дополнително, Марс во Стрелец ќе ви биде поттик на самодовербата и одлучноста.

Љубов: Отпорот на искушенијата, способноста да избегнувате груби зборови без да го притискате партнерот – ќе бидат од голема корист во ретро периодот на Венера. Потребен ви е мир и рамнотежа помеѓу личната и материјалната сфера. Во текот на јануари, Меркур ќе ви ја олесни плодната интеракција, но ќе ви биде потребна максимална тактичност во комуникацијата. Се препорачува свесно да ја покажете својата волја, земајќи ги предвид интересите на партнерот. Младата месечина ќе помогне да се постават темелите за идниот успех – планирајте и сонувајте!

Здравје: Стрес. Бидете физички поактивни.

Скорпија

Работа: Благодарение на конструктивните аспекти на Марс во текот на целиот месец, јануари е одлично време за Скорпиите да ги реализираат своите идеи и стратешки планови. Иницијативата и храброста ќе ви овозможат да постигнете успех на професионално поле. Во исто време, обидете се да бидете искрени, избегнувајќи лукавство и двојни стандарди. Ефективната употреба на креативната енергија ќе бара исклучителна самодисциплина и способност за концентрирање. Постои шанса да заземете лидерска позиција или да ги подобрите своите вештини и таленти.

Љубов: Напредувајќи во кариерата или бизнисот, Скорпиите не треба да заборават на семејниот и личниот живот – на крајот на краиштата, успехот во бизнисот во голема мера зависи од меѓусебното разбирање со саканите. Полната месечина на 18 јануари, иако се карактеризира со прекумерна сентименталност, сепак ќе ви даде емоционална стабилност и расположение. Втората половина од месецот е многу погодна за развој на веќе постоечките романтични врски, но сепак, треба да го избегнете искушението да се впуштите во нова љубовна авантура.

Здравје: Можни се проблеми со урогениталниот систем.

Стрелец

Работа: Енергетскиот потенцијал на претставниците на овој огнен знак ќе создаде солидна основа за реализација на плановите. Зголемената трудољубивост и решителност ќе доведат до висока продуктивност. Комуникациските вештини и активната посветеност ќе вродат со плод во вашата кариера. Но, подобро е да го одложите создавањето нови познанства. Не треба да се заборави дека силите мора паметно да се трошат. Овој месец не треба да се занимавате со неколку работи одеднаш. Обрнете внимание на вашата финансиска благосостојба и воздрежете се од импулсивни купувања.

Љубов: Аспектот на Венера ќе се манифестира со личен шарм, кој може да доведе до успех кај спротивниот пол. Ако сте во врска или во брак, искористете го овој момент за градење односи со семејството и вашиот партнер. Избегнувајте притисок и наметнување мислења на партнерот, бидејќи тој ќе се чувствува целосно потценет. Незадоволството може да кулминира со конфликт, па дури и со размислување за разделба. Потребен е само мал чекор, со кој ќе успеете да ги надминете сите несогласувања и заедно да зачекорите во иднината.

Здравје: Пад на имунитетот. Се препорачува зголемен внес на витамини и минерали.

Јарец

Работа: Манифестацијата на дарежливост и великодушност ќе направи да се чувствувате подобро. Сепак, не се задржувајте на егото, покажувајќи склоност кон сопствените слабости и мрзеливост. Овој месец, енергичната физичка активност и напорната работа ќе станат извор на надополнување на внатрешните ресурси. Периодот е добар за духовен раст и наоѓање хармонија. Правењето на она што го сакате ќе придонесе за вашата благосостојба. Јануари 2022 година е поволен за амбициозни планови, кои секако ќе можат да се реализираат со должна посветеност.

Љубов: Венера е во вашиот знак и таа ќе отвори можности за зајакнување на љубовните врски. Не паѓајте во екстраваганција и емотивност. Ќе почувствувате како некој ви влева доверба, преку дружељубивост и скромност. Полната месечина во Рак на 8 јануари ќе ве направи почувствителни, па затоа се препорачува времето да го поминете во мирна домашна средина. Семејството ви е секогаш на прво место, зајакнете ја довербата, несебично покажете ги чувствата, доколку сакате и партнерот да ви го покаже истото.

Здравје: Движете се повеќе и спортувајте. Само така ќе го одржите доброто расположение.

Водолија

Работа: Хороскопот за јануари 2022 година ветува среќен период за развој на вашите таленти, стекнување на потребните вештини и јавни активности. Зголемената љубопитност ќе придонесе за зголемување на образованието, а мобилноста на умот – за негова ефективна употреба. Не се препорачуваат финансиски инвестиции. Јануари е погоден за интелектуална работа и плодна деловна комуникација. Желбата да се биде секаде, во секое време и да се задоволи секој може да доведе до прекумерна
работа.

Љубов: Вашата грациозност ќе биде клучот за успехот на љубовно поле. Не се впуштајте во нови романтични авантури. Венера може да донесе задоволство од некои социјални настани. Искористете го зголемениот шарм. Некој ве набљудува долго време, а вие досега не му придававте значење на тоа. Размислете дали навистина сакате некоја радикална промена во вашиот личен, емотивен живот.

Здравје: За да го одржите доброто здравје потребно е повеќе да се одморите и да спиете. Не треба да бидете изложени на студ поради ревматски заболувања.

Риби

Работа: Средината на месецот ќе биде плодна за вас. Појавата на нови обврски, чие исполнување ветува унапредување, бонуси или друга награда ќе ве направи задоволни. Ќе имате ненадејни согледувања и леснотија во комуникацијата, создавајќи услови за интелектуална работа и работа со луѓе. Сепак, не бегајте од реалноста. Благодарение на влијанието на Венера, интеракцијата со другите ќе ви биде толку ефикасна што ќе можете да ги привлечете дури и противниците на своја страна.

Љубов: Можно е преоптоварување и насилна емотивност. Не ја пропуштајте можноста да се докажете, но да избегнувате импулсивност и бескомпромисност. Венера е во фаза на ретроградно движење, иако не ветува вртоглави успеси во приватниот живот, ќе влијае на развојот на односите. Покажете љубезност и чувствителност во комуникацијата со саканите.

Здравје: Можни проблеми со гихт и стопала.

 

Извор: Телеграф

Видео на денот