Ѓоковиќ е тенискиот Робин Худ

Првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ, е неверојатно активен во хуманитарните акции за време на пандемијата на коронавирусот и тоа не помине незабележано во странските медиуми.

Така најтиражниот шпански спортски весник „Марка“ објави текст посветен на српскиот тенисер под наслов „Ѓоковиќ, Робин Худ на тениските терени“.

Иако Ѓоковиќ е дел од големата тениска тројка заедно со Рожер Федерер и Рафаел Надал, тој е најмалку обожуван од страна на тениските фанови за време на натпреварите. Неговиот ривал и голем пријател, Станислас Вавринка во разговорот со Ѓоковиќ на Инстаграм таквата состојба на трибините ја опиша со зборовите „не може да имате тојва херои во еден филм“.

„Факт е дека се што светскиот број еден ќе направи надвор од тениските терени, сугерира дека тој е како Робин Худ во светскиот тенис. Четири години е на чело на АТП советот на тенисери и доби признание за својата работа од речиси сите, вклучувајќи ги и оние понискорангирани тенисери. Тие ќе добијат финансиска помош од 8.000 за време на паузата поради коронавирусот. „Новак мисли на останатите повеќе отколку што мисли за себе“, се зборовите на голем дел од тенисерите. Српскиот тенисер вети дека ќе се избори за порамноправна распределбата на паричните награди на грен слем турнирите, а додаде дека ќе плати колку што треба да се плати за да им се помогне на играчите“, пишува „Марка“.

Прочитајте и...  Братот на Новак Ѓоковиќ ја „ќари“ една од најатрактивните српски пејачки (ФОТО)

Весникот исто така додава дека Ѓоковиќ се обидувал заедно со играчите од Советот да се избори за зголемуѕвање на процентот на заработка од турнирите, од 4.3% на 10%, кој ќе оди за награди на тенисерите.

„Ѓоковиќ беше активен за време на пандемијата на коронавирусот. Токму тој ги предупреди колегите преку заедничката група на социјалните мрежи дека треба да го напуштат САД за време на пандемијата. Оттогаш донира големи суми на пари, во некои случаи тоа беа милионски суми кои ги донираше во својата земја, на Црвениот крст на Шпанија и болницата во Бергамо. Не треба да се заборави и дека најави оти ќе игра на шест мали турнири во Србија и дека беше спонзор на тениската егзибиција на Флорида каде играа Рејли Опелка, Миомир Кецмановиќ, Хуберт Хуркач и Томи Пол“, пишува весникот.

Прочитајте и...  Вардарци се тестираа, Шкупи и Струга одбија да се тестираат на коронавирус

Прочитај повеќе

„Тур д`Фред“: 600 километри со велосипед до новиот клуб!

Слободен печат

Конечно Серија А: Елмас, Пандев и Несторовски со нови натпревари од 23 јуни!

Слободен печат

Тајсон ни во Топ 10: Кој е најдобриот боксер на сите времиња? (ФОТО)

Слободен печат

Нова регионална кошаркарска лига – Србија, Грција, Македонија..!?

Слободен печат

Фудбал во Сирија: Празни стадиони, преполни згради! (ВИДЕО)

Слободен печат

Реал Мадрид нема да игра на „Сантјаго Бернабеу“ (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кирјос повторно го провоцираше Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Слободен печат

СФМ: Шкупи како пример дека и клубовите можат сами да организираат тестирање

Слободен печат

Велкоски и Сараево прогласени за шампиони во БиХ

Слободен печат

Истече клаузулата на Меси да замине бесплатно ова лето

Слободен печат

Уште еден позитивен на корона во Ренова

Слободен печат

Шкупи не и верува на Аџибадем Систина, фудбалерите ќе се тестираат во државна институција

Слободен печат