Годин распали во Италијанците: Бевме изложени со недели

Уругваецот Диего Годин, ги критикуваше челниците на Фудбалската федерација на Италија бидејќи предоцна презедоа мерки за стопирање на ширењето на коронавирусот.

Дефанзивецот на Интер моментно се наоѓа во самоизолација во родниот Уругвај, за ЕСПН телевизијата зборуваше за последните натпревари во Серија А пред да се суспендира првенството.

Серија А е прекината на 9. март, а кога италијанската влада воведе вонредна состојба и забрана за движење, натпреварите се играат без присуство на публика, а меѓу нив беше и „Дерби Италија“ помеѓу Јувентус и Интер.

Годин смета дека и тој натпревар придонесе за ширење на коронавирусот, а подоцна се откри дека прво Даниеле Фугани, а потоа и Пауло Дибала биде позитивни на ковид-19.

– Бевме изложени на вирусот до последен момент. Тие одлучија натпреварите и понатаму да се играат, се додека состојбата беше неиздржлива, а здравствениот систем во Италија колабира. Со недели тренинравме и игравме без публика. Дури со позитивниот тест на Ругани беше прекината Серија А. Тогаш сфатија дека сигурно и други фудбалери се заразени, па сите не пратија во карантин – вели Годин.

Прочитајте и...  Се подготвува размената на летото, Пеп добива идеално засилување од Баерн

Прочитај повеќе

НЕВЕРОЈАТНО: Фудбалерите на Салцбург и при прослава на триумфот во Купот држат растојание (ВИДЕО)

Слободен печат

ПСЖ продолжува да се расфрла со пари во време на криза, нова желба Милинковиќ-Савиќ

Слободен печат

Коронавирусот зеде уште една фудбалска жртва, претходно му починаа и татко му и вујко му

Слободен печат

Навивачите на Црвена звезда со неверојатно пиротехничко шоу ја прославија титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Почнаа кавгите во Интер, Конте бара едно, Марота нејќе да чуе и нуди друго

Слободен печат

Бунт против Погба, соблекувалната на Реал не го сака во тимот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се подготвува размената на летото, Пеп добива идеално засилување од Баерн

Слободен печат

Федерер повеќе заработува од Роналдо и Меси

Слободен печат

Мајката на Нејмар му ги прости гревовите на поранешното момче, планира и венчавка

Слободен печат

НБА лигата продолжува на 31 јули и тоа со плеј-оф

Слободен печат

„Кралот“ Хаверц: Голгетер за историја во германскиот фудбал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвена звезда со „петарда“ до нова шампионска титула! (ВИДЕО)

Слободен печат