ГОБ „8. Септември“: За прв пат во регионот вградено вештачко рамо со помош на 3Д испечатен инструментариум

Во ЈЗУ ГОБ „8. Септември“ во Скопје за прв пат во регионот во петокот беше извршена операција на вградување на вештачко рамо со помош на 3Д испечатен инструментариум, создаден за специфичниот пациент.

Станува збор за операција за врадување на вештачки рамен зглоб која ја извршија д-р Ненад Петков и д-р Александар Каревски, соопштија денеска од оваа болница.

Иако вградување на вештачки рамен зглоб е веќе рутинска операција во ГОБ „8.
Септември“, во конкретниот случај беше невозможно да се имплантира ендопротеза со
стандарден инструментариум, поради тешките оштетувањата на зглобот од претходна
повреда.

Со помош на 3Д принт технологијата од страна на лекарите беше дизајниран и
изработен персонализиран инструментариум кој им овозможи да го постават имплантот
прецизно во посакуваната позиција, значително го скрати времетраењето на операцијата и ги намали ризиците од истата.

Прочитајте и...  Филипче: Околу 15 семејства вкупно носат околу 90 проценти од новозаразените (ВИДЕО)

Повеќе детали за оваа операција ќе бидат обелоденети на утрешната конференција за медиуми која ќе се одржи во ГОБ „8. Септември“.

Прочитај повеќе

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат