Главниот американски епидемиолог ги препорачува овие два витамини за зајакнување на имунитетот!

Кога д-р Ентони Фаучи зборува, цела Америка слуша.

Имено, многумина веруваат во овој главен американски епидемиолог, а во разговор со актерката Џенифер Гарнер, тој советуваше да се земаат додатоци во исхраната кои го зајакнуваат имунитетот.

„Ако ви недостасува витамин Д, повеќе сте подложни на инфекции. Јас го препорачувам затоа што сам го земам. Друг важен витамин е витаминот Ц, кој е антиоксиданс “, објасни д-р Фаучи.

Кога Гарнер го праша дали спанаќ и бозел може да ви помогнат да бидете здрави, Фаучи даде јасен одговор: „Не, за изненадување на многумина, не“.

.„Постојат јасни докази дека витаминот Д помага во борбата против респираторните заболувања“, се согласи научникот Амеш Адаja.

Покрај витамините Ц и Д, некои експерти препорачуваат и витамини Е и Б6.

13 вредни совети од доктор Фаучи како да ја избегнете заразата со ковид-19

Прочитајте и...  Твитер ќе ве прашува дали сте прочитале некоја статија пред да ја ретвитнете

Прочитај повеќе

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Со температура и симптоми на ковид-19, рентген техничар одел на работа, се чекаат тестовите за уште тројца вработени

Слободен печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Порошенко, кој ја предводеше Украина, заразен со коронавирус

Слободен печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Уште едно 3-годишно детенце си замина дома, ја победи болеста (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Владата вели дека помогнала со една милијарда евра, но тоа е лага, помошта е многу помала

Слободен печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со ковид-19 во светот

Слободен печат

Доколку биде екстрадиран во САД, Асанж ќе ја отслужува казната во најозогласениот затвор (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Во Москва веќе се вакцинирани над 5.500 лица против коронавирусот

Слободен печат