Героски: Заев стана премиер без да победи на изборите, Димитровски: Доаѓа време кога партите ќе треба да станат мултиетнички

Тече рокот за формирање Влада, а тоа е и една од темите на емисијата „Само вистина“ каде гости се новинарот Бранко Героски и Зоран Димитровски, генерален секретар на Демократски сојуз.

Идејата за премиер Албанец на ДУИ успеа на партијата да и донесе гласови на изборите, а сега е едно од барањата за коалиција со СДСМ. Во врска со оваа тема, Героски смета дека треба да се соочиме со реалноста.

-Не би сакал да бидам тој што ќе го брани ДУИ, но да се сочиме со реалните факти. Во демократиите е правило победничката партија да го добие мандатот, но кај нас е е прв пат да е прекршено правилото.Заев стана премиер без да победи на изборите. Албанец премиер би било уникатна ситуација. Не е невообичаное да се има премиер од партија која не е победник на изборите, но тоа се решава со политички договор. Втора работа е што е тешко да кажеме дека ДУИ е партија која ја дестабилизирала Македонија, историјата го покажала обратното. Од трета страна, велиме ДУИ е виновен за недостиг на реформи, за криминал и корупција. Тие се сега во релативно комотна позиција да наметнуваат свое барање, а ако тоа е национаистички наратив, зошто тогаш победи на изборите? Ова е за Албанците битна тема. Прашањето е зошто да не биде Албанец премиер? Они излегоа со конкретен лик, кој не е партиски кадар, рече Героски.

Прочитајте и...  Воспитувачка од Кина осудена на смртна казна поради труење на 25 деца во градинка

На ова Димитровски одговори дека е потребно партиите мултуетнички да созреат.

-Тоа е работа на политички договор. Целата тема е градена за изборни цели. Изјавата на Таравари е иронична. Процесите созреваат, а не се одвиваат преку ноќ. Една интегративна партија како ДУИ и за другите партии, идејата е дека доаѓа време кога партиите треба да станат мултиетнички. Тоа беше идејата на СДСМ. Не знам колку е успешна, но зошто утре Македонци да не гласаат за ДУИ, доколку препознаат дека таа има интегративен карактер, рече Димитровски.

Прочитај повеќе

Алексиќ: Спроведувањето на Јанкулоска во „Идризово” е надвор од секоја законска процедура

Слободен печат

Русковска: За евентуално обвинение за надоместоците во СЈО би почекале уште еден ревизорски извештај

Лука Андреев

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Шамарите во Центар“

Здравствените установи во Охрид и оддадоа последна почит на почината медицинска сестра (ВИДЕО)

Слободен печат

Телефонски измами: Половина од лажните кол центри се сместени во руските затвори

Слободен печат

Брисел ја забранува проституцијата поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За 10 минути ќе знаете дали имате ковид-19!

Битиќи: При вработувањето треба да доминираат професионалноста и квалитетот, а не етничката припадност

Слободен печат

Шопинг мол манија и во Македонија

Радев: Бугарија веќе е во криза, но најголема е владината криза

Слободен печат

Јанакиески доби условна казна за „Шамарите во Центар“, а Груевски година ипол затвор

Горан Наумовски

Вицепремиерот Димитров во работна посета на Германија

Слободен печат