Германските бараат фудбалска револуција, сакаат селари кап

Претседателот на фудбалската федерација на Германија (ДФБ), Фриц Келер, смета дека актуелната криза мора да се искористи за фудбалот да се реструктуира, пред се на финансиски план.

Бундеслигата е првото големо спортско натпреварување кое се врати на големата сцена по двомесечната пауза предизвикана од пандемијата на коронавирусот.

Сепак, два месеци без фудбал и прилив на средства од спонзорите, ТВ правата, влезниците, донесоа огромни загуби за сите екипи со што е загрозена егзистенцијата на добар дел од нив.

Келер затоа бара да се воведе селари кап во фудбалот, односно да се ограничат парите кои се издвојуваат за плати на фудбалерите, тренерите, агентите.

– Мораме да учиме од грешки, а оваа криза е шанса да го реструктуираме фудбалот. Не ни се потребни нови правила, туку ново однесување. Не смееме повеќе да мислиме од сезона до сезона бидејќи тоа го почувствувавме на болен начин. Мораме да гледаме долгорочно, мораме фудбалот да го приближиме до луѓето за да стане нивно секојдневие. Поради тоа ни е неопходна финансиска контрола на системот и воведување на селари кап – смета Келер.

Прочитајте и...  Реал на една победа до шампионската титула! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Реал на една победа до шампионската титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Премиер лига: Во 96 минута избега триумфот на Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека се бори за сите играчи

Слободен печат

Сетиен останува тренер на Барса, а наскоро нов договор за Меси!

Слободен печат

НБА: Расел Вестбрук позитивен на коронавирус!

Слободен печат

ЕХФ ги потсети ракометните фанови на победничкиот гол на Лазаров! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јувентус е блиску до потписот на „новиот Варан“

Слободен печат

Како до полни трибини: Пред секој меч за навивачите 22.000 бесплатни тестови!

Слободен печат

Иванишевиќ се опорави: Победа во пет сета!

Слободен печат

Полскиот репрезентативец Валчак до 2022 година во Вардар

Слободен печат

Антиќ, Мекејлеб и Илиевски во изборот на ФИБА Евробаскет „дрим-тим“!

Слободен печат

Бартомеу ги отвори картите: Нејмар не доаѓа во Барселона

Слободен печат