Генијално: Поради коронакризата, Литванците го претворија најголемиот аеродром во спектакуларно кино (ФОТО+ВИДЕО)

Додека товарен авион одлета од писта на аеродромот VNO во четвртокот во Вилниус, на растоjaние од само сто метри, поголем број луѓе гледаа филм од нивните автомобили во импровизираното драјв-ин кино на отворено на аеродромот.

Автомобилите пристигнуваат на првото драјв-ин кино на отворено на интернационалниот аеродром VNO во Вилниус, Литванија. Досега, во која било Балтичка држава немало волку голема и квалитетна кино проекција на отворено / 01 мај 2020 година, Вилниус, Литванија / Фото: EPA-EFE/Valdemar Doveiko POLAND OUT

Лица во околу 160 паркирани возила ги следеа строгите инструкции да ги задржат своите прозорци затворени за да спречат ширење на коронавирусот – додека беа воодушевени од можноста да го гледаат филмскиот паразит „Паразит“ кој победи на Оскар, на првиот филм кој се прикажуваше на аеродромот во рамки на проектот кино на отворено.

Драјв-ин кино на отворено на интернационалниот аеродром VNO во Вилниус, Литванија / 01 мај 2020, Вилниус, Литванија / Фото: EPA-EFE/Valdemar Doveiko POLAND OUT

Минатата година на интернационалниот аеродром VNO во Вилнус летаа над 3,8 милиони луѓе, но сите закажани патнички летови очекувано беа одложени пред еден месец, бидејќи и Литванија ја започна својата војна против вирусот.

Драјв-ин кино на отворено на интернационалниот аеродром VNO во Вилниус, Литванија. Корејскиот филм „Паразит“ кој годинава ги собра сите Оскари го отвара киното на аеродромот / 01 мај 2020, Вилниус, Литванија / Фото: Twitter / @GoVilnius

Рестораните, концертните сали и кината се затворени, а Литванците се охрабруваат да останат дома. Ако излезат надвор, тие мора да носат маска и не можат да бидат во група поголема од две, доколку не се со членови од семејството.

Човек со заштитна маска се вози на велосипед во празниот центар на Вилниус, Литванија / 28 март 2020, Вилниус, Литванија / Фото: EPA-EFE/VALDEMAR DOVEIKO POLAND OUT

Сепак, владата оваа недела дозволи да се отворат терасите на кафулињата, како и некои настани како што е драјв-ин кино на отворено, да се одржуваат, бидејќи бројот на новозаболени се намалува.

Драјв-ин кино на отворено на интернационалниот аеродром VNO во Вилниус, Литванија. Корејскиот филм „Паразит“ кој годинава ги собра сите Оскари го отвара киното на аеродромот / 01 мај 2020, Вилниус, Литванија / Фото: EPA-EFE/Valdemar Doveiko POLAND OUT

„Драјв-ин кино на отворено при аеродромот отсекогаш бил мој сон, но дури сега добивме можност за вакво нешто. Просторот е премногу зафатен кога летовите се одвиваат непречно“, изјави Алгирдас Рамаска, кој е организатор на драјв-ин киното на отворено на аеродромот и годишниот меѓународен филмски фестивал во Вилниус.

„Одговорот на јавноста за настанот е неверојатен, распродадени сме за следните неколку дена. На некој начин, луѓето се уморни од долгото седење дома во изолација и сакаат да излезат“.

Прочитајте и...  Носете заштитни маски, МВР казни 746 лица
Фото: Twitter / @GoVilnius

„Навистина е неверојатно искуство, гледајќи филм овде – никогаш не сум дошол на аеродромот освен за да патувам“, рече Егел Рибацијаускат (34), еден од посетителите ноќта кога се отвори киното на отворено.

Драјв-ин кино на отворено на интернационалниот аеродром VNO во Вилниус, Литванија. Корејскиот филм „Паразит“ кој годинава ги собра сите Оскари го отвара киното на аеродромот / 01 мај 2020, Вилниус, Литванија / Фото: EPA-EFE/Valdemar Doveiko POLAND OUT

Годишниот меѓународен филмски фестивал во Вилниус, што требаше да се одржи во март, беше откажан поради рестриктивните мерки, а Алгирдас Рамаска, организатор на филмскиот фестивал, а потоа на драјв-ин киното, вели дека преку овој  настан се надева дека ќе го задржи цел тим кој претходно го вработил, и тоа со приходите од билетите купени за прикажувањето филмови на аеродромот.

Прочитај повеќе

Петти протест на ВМРО-ДПМНЕ: „Мафија“ и „Оставка“ се скандира на рутата од Правда до Кривичен суд

Слободен печат

Покрај тоа што кажува добри вицеви, Сашко Коцев знае да биде и романтичен: Актерот со фотка од него и сорпугата Смиљана ја одбележа годишницата од бракот! (ФОТО)

Васко Спасоски

И официјално: Алекса Бечиќ е избран за нов претседател на црногорскиот Парламент

Слободен печат

Поради прибирање на информации што претставувале државна тајна: Бугарија протера двајца руски дипломати

Слободен печат

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат

Судските такси за физички лица од 48.000 денари се ограничуваат до 6.000 денари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Овие училишта добија дозвола за физичка настава

Слободен печат

Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

Слободен Печат

Државата пишува молитви за спас на црквата

Слободен печат

„Џонсон&Џонсон”: Влегуваме во трета фаза на испитувања на вакцината против ковид-19

Слободен печат

Меѓународна организација на трудот: Пандемијата ги намали приходите за 3.500 милијарди долари

Слободен печат