Генијално: Поради коронакризата, Литванците го претворија најголемиот аеродром во спектакуларно кино (ФОТО+ВИДЕО)

Додека товарен авион одлета од писта на аеродромот VNO во четвртокот во Вилниус, на растоjaние од само сто метри, поголем број луѓе гледаа филм од нивните автомобили во импровизираното драјв-ин кино на отворено на аеродромот.

Автомобилите пристигнуваат на првото драјв-ин кино на отворено на интернационалниот аеродром VNO во Вилниус, Литванија. Досега, во која било Балтичка држава немало волку голема и квалитетна кино проекција на отворено / 01 мај 2020 година, Вилниус, Литванија / Фото: EPA-EFE/Valdemar Doveiko POLAND OUT

Лица во околу 160 паркирани возила ги следеа строгите инструкции да ги задржат своите прозорци затворени за да спречат ширење на коронавирусот – додека беа воодушевени од можноста да го гледаат филмскиот паразит „Паразит“ кој победи на Оскар, на првиот филм кој се прикажуваше на аеродромот во рамки на проектот кино на отворено.

Драјв-ин кино на отворено на интернационалниот аеродром VNO во Вилниус, Литванија / 01 мај 2020, Вилниус, Литванија / Фото: EPA-EFE/Valdemar Doveiko POLAND OUT

Минатата година на интернационалниот аеродром VNO во Вилнус летаа над 3,8 милиони луѓе, но сите закажани патнички летови очекувано беа одложени пред еден месец, бидејќи и Литванија ја започна својата војна против вирусот.

Драјв-ин кино на отворено на интернационалниот аеродром VNO во Вилниус, Литванија. Корејскиот филм „Паразит“ кој годинава ги собра сите Оскари го отвара киното на аеродромот / 01 мај 2020, Вилниус, Литванија / Фото: Twitter / @GoVilnius

Рестораните, концертните сали и кината се затворени, а Литванците се охрабруваат да останат дома. Ако излезат надвор, тие мора да носат маска и не можат да бидат во група поголема од две, доколку не се со членови од семејството.

Човек со заштитна маска се вози на велосипед во празниот центар на Вилниус, Литванија / 28 март 2020, Вилниус, Литванија / Фото: EPA-EFE/VALDEMAR DOVEIKO POLAND OUT

Сепак, владата оваа недела дозволи да се отворат терасите на кафулињата, како и некои настани како што е драјв-ин кино на отворено, да се одржуваат, бидејќи бројот на новозаболени се намалува.

Драјв-ин кино на отворено на интернационалниот аеродром VNO во Вилниус, Литванија. Корејскиот филм „Паразит“ кој годинава ги собра сите Оскари го отвара киното на аеродромот / 01 мај 2020, Вилниус, Литванија / Фото: EPA-EFE/Valdemar Doveiko POLAND OUT

„Драјв-ин кино на отворено при аеродромот отсекогаш бил мој сон, но дури сега добивме можност за вакво нешто. Просторот е премногу зафатен кога летовите се одвиваат непречно“, изјави Алгирдас Рамаска, кој е организатор на драјв-ин киното на отворено на аеродромот и годишниот меѓународен филмски фестивал во Вилниус.

„Одговорот на јавноста за настанот е неверојатен, распродадени сме за следните неколку дена. На некој начин, луѓето се уморни од долгото седење дома во изолација и сакаат да излезат“.

Прочитајте и...  О'Брајан: САД ќе воведат санкции за Кина доколку го примени законот за Хонгконг
Фото: Twitter / @GoVilnius

„Навистина е неверојатно искуство, гледајќи филм овде – никогаш не сум дошол на аеродромот освен за да патувам“, рече Егел Рибацијаускат (34), еден од посетителите ноќта кога се отвори киното на отворено.

Драјв-ин кино на отворено на интернационалниот аеродром VNO во Вилниус, Литванија. Корејскиот филм „Паразит“ кој годинава ги собра сите Оскари го отвара киното на аеродромот / 01 мај 2020, Вилниус, Литванија / Фото: EPA-EFE/Valdemar Doveiko POLAND OUT

Годишниот меѓународен филмски фестивал во Вилниус, што требаше да се одржи во март, беше откажан поради рестриктивните мерки, а Алгирдас Рамаска, организатор на филмскиот фестивал, а потоа на драјв-ин киното, вели дека преку овој  настан се надева дека ќе го задржи цел тим кој претходно го вработил, и тоа со приходите од билетите купени за прикажувањето филмови на аеродромот.

Прочитај повеќе

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат

Зекири: ВМРО-ДПМНЕ како по обичај се истрча на лажна вест, Рама ги отвора границите за сите граѓани

Слободен печат

Георгина на Кристијано влезе во базен и заборави да го облече долниот дел од бикинито? (ФОТО)

Васко Спасоски

Заев – Курти: Двете земји добро се справија со коронавирусот, неделава ќе се знае кога ќе бидат закажани изборите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бројот на мртвите во Шведска надмина 4.000, епидемиолозите тврдат дека бројат на друг начин

Слободен печат

Старлетата малку претера: За вакви бикини треба храброст и некако не е за помлади од 18 години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ако е автентична снимката од „орото“ во Чаир ќе има санкции, најави Чулев

Слободен печат

Црногорскиот премиер ја симна маската и најави отворање на границите на 1 јуни

Слободен печат

Силна бура ја погоди Западна Австралија, ветерот носи сѐ пред себе (ВИДЕО)

Слободен печат

Детето кое најмногу ве лути, личи на вас! Изненадени?

Васко Спасоски