Фустанот на принцезата Дајана продаден за 220.000 фунти (ФОТО)

Фустанот што го носела принцезата Дајана на свечената вечера во Белата куќа во 1985 година, го купи за 220.000 фунти здружението што се грижи за кралската палата.

Темносиниот фустан на дизајнерот Виктор Еделстеин на аукција го стави аукциската куќа „Taylor Auctions“ со проценета вредност од 250.000-350.000 илјади фунти, но бидејќи не бил достигнат тој износ, здружението се понудило да го откупи по аукцијата.

Вниманието на јавноста Дајана го привлече кога во тој фустан заигра на подиумот на Белата куќа со Џон Траволта. Сопственичката на аукциската куќа тврди дека принцезата Дајана пред патувањето во САД имала само една желба – да заигра со познатиот глумец.

Фустанот, кој на принцезата ѝ беше многу мил и го имаше облечено неколкупати, веќе е продаден на аукција во 2013 година за 240.000 фунти на анонимен купувач, кој сакал да ја изненади својата сопруга.

Прочитајте и...  Работи кои ниту еден библиотекар нема да ви ги каже, а треба да ги знаете!
profimedia

 

Прочитај повеќе

Принципот 90/10 сите мора добро да го запомнат: Секогаш постои начин да ја свртите ситуацијата во ваша корист!

Слободен печат

Хороскоп за 6 август: Играјте на сигурно и нема да зажалите

Слободен печат

Виц на денот – Инцидент

Слободен печат

Три хороскопски знаци на кои ќе им се насмее љубовта во месец август!

Слободен Печат

Синот на Дејвид Бекам се соблече и ги покажа стомачните мускули, му порачаа дека е ист како татко му! (ФОТО)

Васко Спасоски

Актерката од хит-серијата „Ривердејл“ ја откриј тајната за совршено тело! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Брутално искрена! Анабела не сака да се слушне со ќерка си: Ќе ја паметам онаа среќна Луна! (ФОТО)

Васко Спасоски

Потресна исповед на Исидора Бјелица уште пред две години: Доаѓа ден кога знаеш дека останал само уште еден погреб…

Васко Спасоски

Само што оздраве од корона, повторно доби температура и заврши во болница: Пејачката Славица Чуктераш вели дека е силна! (ФОТО)

Васко Спасоски

По долгата и тешка битка со болеста, почина Исидора Бјелица!

Васко Спасоски

Ваква ја немате видено: Марија Шерифовиќ го смени имиџот и му ја „летна“ на одмор! (ФОТО)

Васко Спасоски

Оваа наша пејачка нема конкуренција: Таа е најзгодната „риба“ на естрадата за ова лето! (ФОТО)

Васко Спасоски