Фрлена бомба на куќата на претседателот на ФФМ на Албанија

Претседалот на Фудбалската федерација на Албанија, Арманд Дука (десно)/фото: EPA/LUCA ZENNARO

На домот на претседтелот на Фудбалската федерација на Албанија, Арманд Дука денеска беше фрлена бомба, потврди портпаролот на федерацијата.

Тој изјави дека екслозијата се случија денеска во дворот на домот на претседателот Дука во Драч.
За тоа време во куќата биде присутни неговата сопруга и синот, додека тој бил во Тирана.
Според безбедносните камери снимиле како лице со капа на главата го поставил екслозивот.

Арманд Дука по експлозијата потврди дека претходно добил заканувачка порака во која бара тој да поднесе оставка од челното место во Фудбалската федерација на Албанија.

Дука од 2002 година е на чело на фудбалската федерација, а се кандидираше и за нов мандат на изборите кои ќе се одржат на 2 март.

Видео на денот