18 C
Скопје

Француските власти спроведуваат 187 истраги по убиството на Самуел Пати

Француските власти спроведуваат 187 истраги за дела поврзани со терористичка пропаганда, закани и провокации во врска со убиството на учителот Самуел Пати, информира француското државно радио Франс енфо.

По убиството на Пати, Интернет-платформата Фарос, наменета за собирање информации за радикални содржини, добила околу 2.000 предупредувања. Преку истата платформа претходно беа објавени податоци за видео снимка објавена на социјалните мрежи од таткото на ученичка од училиштето во Конфлан Сент Онорин, кој сериозно го критикува наставникот кој подоцна беше убиен поради прикажување карикатури на пророкот Мухамед.

Видеото содржи и информации за името на наставникот и во кое училиште предава. Овие податоци беа масовно распространети на социјалните мрежи и станаа достапни за радикалните исламистички кругови. Според истражителите, ова играло многу важна улога во убиството на Самуел Пати, кого го обезглави 18-годишен Чеченец. 

Прочитајте и...  Вооружени лица киднапирале 317 ученички во Нигерија

Извор:МИА

Поврзани вести

Жителите на Ѓорче Петров порачаа „Стоп за бетонизацијата на Ѓорче“

Слободен печат

Вучиќ за преговорите со Косово: Меѓусебното признавање стана мото

Слободен печат

За новата книга „Тетовскиот говор” тетовци со резервации кај авторот Дарко Гавровски

МИА Агенција

Блинкен на шестата годишнина од убиството на Борис Немцов: САД се длабоко загрижени за нетолеранцијата на Русија кон слободата на говорот

Слободен печат

Дали Бугарија се подготвува за војна?

Џонсон: Без референдум во Шкотска во блиска иднина

Слободен печат

Остави Коментар