ФОТО+ВИДЕО: Родри за прва титула на Манчестер сити во Лигата на шампионите

фото: EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Денеска во финалето на Лигата на шампионите одиграно на стадионот „Ататурк“ во Истанбул екипата на Манчестер сити славеше со 1:0 против Интер. За Манчестер сити ова е прва титула во ЛШ, а Интер останува на три.

Во првите пет минути изненадувачки силно тргнаа фудбалерите на Интер, со доста силен притисок на последната линија на Манчестер сити. „Граѓаните“ не се исплашија, бидејќи веќе во шестата минута кога Бернардо Силва влезе во казнетиот простор на миланските „нераѕури“, шутираше од десната страна, но за малку беше непрецизен.

фото: EPA-EFE/SEDAT SUNA

Во 26 минута еден лукав обид на Барела можеше да биде фатален за Сити. Дојде до топката и се обиде да ја испрати топката во празната мрежа, откако Едерсон излета. Само 120 секунди подоцна убава шанса имаше Халанд, кој дојде до топката и шутираше од прва надвор од баланс, но Онана одлично реагираше и го спаси Интер.

фото: EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Во 36 минута ужасни вести за Пеп Гвардиола откако Де Брујне поради повреда не можеше да го продолжи мечот, па на негово место во игра влезе Фоден. Немаше голови по првото полувреме (0:0), а Сити беше тој кој почна офанзивно во вториот дел, го диктираше темпото, но составот на Симоне Инѕаги успешно се бранеше.

фото: EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Многу лесно можеше Интер да дојде до водство во 59 минута, откако не се разбраа најдобро Бернардо Силва и Аканџи, наместо Лаутаро Мартинез да му ја подаде топката на Лукаку, Аргентинецот само шутираше од „мртов“ агол.

Како по некое непишано правило, кога нема да се реализираат шансите, стигнува казната. Тоа го направи Сити кога постигна гол преку Родри. Аканџи одлично го проигра Бернардо Силва, овој одигра за Родри кој натрча на топката и ја смести во мрежата на Онана (1:0).

Само две минути подоцна Интер можеше да израмни, но Димарко ја погоди пречката. Во 77 минута Фоден можеше да ги реши сите дилеми околу победникот, шутираше по земја, но добро реагираше голманот на италијанскиот клуб.

Интер имаше уште една убава можност да дојде до израмнување, во 88 минута Лукаку се обиде со глава од пет метри, но Едерсон со неверојатна одбрана го запре ударот на Белгиецот. Лукаку се закани и во 90 минута, овојпат по земја од многу тешка позиција, но безопасно за Сити.

фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK
фото: EPA-EFE/SEDAT SUNA

Сезона 2022/2023
Лига на шампиони

Финале
Манчестер сити – Интер 1:0 (0:0)
Родри 68`

МАНЧЕСТЕР СИТИ: Едерсон – Дијас, Аке, Аканџи – Стоунс (Вокер 82`), Родри, Гундоган, Де Брујне (Фоден 36`) – Грилиш, Бернардо Силва, Халанд.

ИНТЕР: Онана – Бастони (Госенс 76`), Ачерби, Димарко – Дармијан (Д`Амброзио 84`), Дамфриз (Беланова 76`), Барела, Чалханоглу (Мхитарјан 84`), Брозовиќ – Мартинез, Џеко (Лукаку 57`).

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот