ФОТО+ВИДЕО | На Марс откриена 150.000 тони замрзната вода: Клучен чекор кон разбирање на планетата

Фото: Профимедиа

На Марс неодамна е откриено значително наоѓалиште на замрзната вода (150.000 тони) на врвот на еден вулкан, што е резултат на истражувањето на американските научници објавено во списанието „Нејчр џеосаенсес“ (Nature Geosciences). Овој регион, познат како Тарсис, е најголемиот планински венец во Сончевиот систем и се наоѓа на екваторот на планетата.

Ова откритие е особено важно, бидејќи присуството на вода на Марс може да укаже на можноста за постоење услови за живот. Научниците забележале дека секоја вечер мразот се кондензира на планините на Марс, а потоа испарува во текот на утринските часови. Според водечкиот автор на студијата, Адомас Валантинас од Универзитетот Браун, ова можеби е остаток од древниот климатски циклус на Марс, кога имало врнежи, можеби дури и снег.

Претходните истражувања исто така покажаа дека на Марс постоела течна вода најмалку 200 милиони години. НАСА неодамна ја откри и огромната јама на Марс, длабока околу 178 метри, што дополнително ги заинтригира истражувачите за природата и геологијата на оваа планета.

Овие откритија се клучни за разбирање на минатото на Марс и можноста планетата во одреден момент да имала услови за живот, тема која привлекува сè поголемо внимание кај научната заедница и пошироката јавност.

Марс е четвртата планета од Сонцето во Сончевиот систем, позната по својата црвеникава боја поради високата содржина на железо во својата површина. Оваа планета е помала од Земјата и има потенка атмосфера, која главно се состои од јаглерод диоксид.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот