ФОТО | На 33 години го победил туморот, се оженил и има близначки: Животната приказна на Професорот од „Ла каса де папел“

Фото: Принтскрин/Јутјуб

Познатиот Професор, кој милионската публика го запозна во шпанската хит-серија „Ла каса де папел“ (La Casa de Papel) го глуми Алваро Морте за чиј приватен живот се знае мошне малку.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Álvaro Morte (@alvaromorte)

Оваа улога на Алваро му донесе огромна популарност, а пред неа глумел во бројни помалку познати шпански серии.

Во споменатото остварување тој е вљубен во Лисабон, која ја глуми Итзиар Итуно, а во реалниот живот има емотивна партнерка. Имено, тој долго е во брак со стилистката Бланка Клементе со која ги има близначките Леона и Јулија.

Она што многумина не го знаат е дека на 33 година го оперирал туморот на левото бедро и дека по операцијата поминувал низ тешка терапија, додека не се опоравил.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Álvaro Morte (@alvaromorte)

– На почетокот мислев дека ќе умрам, дека ногата ми е исечена, но тоа не се случи. Тогаш помислив, ако умрем во рок од три месеци, дали можам тоа да го направам мирно? Ддали сум ги почитувал луѓето околу себе кои ме сакаат? Дали сум им бил верен на своите принципи? – рекол Алваро во едно интервју, пренесува „Indianexpress.com“.

Фото: Профимедиа

 

Видео на денот