12.8 C
Скопје

Tag : тумор

Здравје Магазин Магазин слајдер

Што е колоректален карцином? Може ли да се спречи?

Слободен Печат
Во 90 отсто од случаите ракот на дебелото црево се развива од полип, а во 75% има семејна историја. Полипите немаат никакви симптоми. Присуството на...
Ви Препорачуваме Забава Магазин Магазин слајдер Сцена

Јутуберот Стефонатор го победи туморот: „Радувајте се што сте здрави“

Анита Златкова
Македонскиот јутубер Стефонатор повторно го привлече вниманието на јавноста, но, овој пат со среќна вест. Имено тој во видеото кое го сними и сподели на...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО: Прва трансплантација на коскена срж од починат донор во Македонија, разговор со Д-р Далипи

Слободен печат
Првпат во нашата држава е направена интервенција на коскена срж на Клиниката за ортопедски болести. Од тимот на нашата клиника е направена трансплантација на коска...
Забава Магазин Магазин слајдер

Зеленчук кој го намалува ризикот од карцином за 45 проценти

Слободен печат
Според една нова студија, честата потрошувачка на печурки е поврзана со помал ризик од рак.  Со систематски преглед и мета-анализа испитаa 17 студии за рак...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Шерон Стоун пак шокира: Додека се оперирав од тумор, хирургот на своја рака ми ги зголеми градите

Слободен печат
Откако со јавноста сподели детаљ од снимањето на филмот „Основен инстинкт“, тврдејќи дека поради измама, останала без гаќички за култната сцена – кога ги прекрстува...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Што се случува во вашето тело ако јадете храна подготвена во микробранова печка

Слободен печат
И покрај тоа што многумина „бегаат“ од микробрановите печки заради потенцијалното зрачење и верувањето дека поттикнуваат создавањае тумор во човечкото тело, тие, во реалност, не...
Вести Македонија Слајдер

Министерот Филипче оперираше вечерва: На колегите им посакувам мирна ноќ!

Слободен печат
Новогодишната ноќ многу здравствени работници ќе ја поминат со пациентите сместени на болничко лекување претежно во ковид центрите во земјата, а меѓу нив е и...
Вести Свет

Избегнувала лекари поради коронавирусот, па ѝ бил откриен тумор од 20 килограми

Слободен печат
На една Италијанка што избегнувала лекари поради коронавирусот, ѝ бил откриен и отстранет тумор со широчина од 70 сантиметри и 20 килограми тежок. – Пациентката...
Останатo Спорт

Почина младиот спортист и голем борец Трајан Целески Тачо

Слободен печат
Младиот спортист од Охрид, Трајан Целески Тачо по повеќе од двегодишна борба со туморот на мозокот ја загуби најважната битка, објави „Охрид њуз“. На Тачо...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Револуција во здравството: Дали лекарите го пронајдоа лекот за рак?

Слободен печат
Истражувачи од Велика Британија откриле нов лек кој го намалува растот на агресивни тумори во човечкиот организам. Станува збор за лек со името берзосертиб, кој...