ФОТО | Изгледот на Џулија Робертс од 90-тите: Облека позајмена од партнерот или црвен фустан

Profimedia
Фото: Профимедиа

Бидејќи деведесеттите како модна декада се повторно актуелни, ние ги издвојуваме 5-те најдобри модни избори на црвенокосата актерка, Џулија Робертс кои ја одбележаа оваа деценија.

1. Трегери 

Трендот што се враќа на голема врата повеќе не е резервиран за молерите и бремените жени, но може да се комбинира во секојдневната облека. Добар пар трегери и бела маица се сѐ што ви треба за да го постигнете крајниот летен лежерен стил.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Julia Roberts (@juliaroberrtsfans)

2. Облека позајмена од партнерот

Машките кроеви на одела веќе некое време доминираат во модната сцена. Потполнките се особено актуелни, а доколку ви недостига инспирација, тука е изгледот на Џулија од церемонијата на доделување на наградите „Златен глобус“, кој во тоа време беше неверојатен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by vintage.glow⚡ (@80shide)


3. Беретка 

Ништо не сугерира француски стил како беретка во вашата омилена боја, додека белата маица, минималистичките обетки и темните ретро очила дополнително го истакнуваат францускиот стил.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Julia Roberts (@juliaroberrtsfans)


4. Црно и бело

Бела ролка, црно сако и добри фармерки – ако мислевте дека не постои безвременска модна комбинација, се излажавте. Ова лето оберете и ролка летни блузи од памучен материјал без ракави.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Julia Roberts (@juliaroberrtsfans)


5. Црвен фустан

Премиерата на филмот „Nothing Hill “ во 1999 година го одбележа еден од клучните моменти кога Робертс се појави со недипилирани пазуви во црвен фустан. Овој феминистички потег  на катерката во тоа време беше нашироко осудуван, но денес ја класифицира Џулија како пионер на феминизмот, која се бореше за слободата на женското тело.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @softnostalgias

Видео на денот