ФОТО | „Херојска смрт“: Идентификуван полицаецот кој загина во нападот пред Капитол хил

Фото: Bryan Dozier / Shutterstock Editorial / Profimedia

Полицаецот кој им подлегнал на повредите откако 25-годишниот маж со автомобил ги пробил заштитните бариери пред американскиот Капитол хил, бил идентификуван како Вилијам Били Еванс, кој во полицијата на Капитол хил работел 18 години, пишува Си-Ен-Ен.

Мажот кој со автомобил ја пробил оградата, а потоа извадил нож и ги нападнал полицајците кои биле принудени да го пукаат, бил идентификуван како Ноа Грин, соопштиле од полицијата.

Еден полицаец бил ранет, додека Вилијам и напаѓачите подлегнале на повредите во болницата.

Претседателката на Претставничкиот дом, Нанси Пелоси рекла дека заради убиството на полиацаецот, знамињата на американскиот Капитол ќе бидат спуштени на пола копје.

-Денеска Американците тагуваат заради трагичната и херојска смрт на полицаецот од Капитол, Вилијам Еванс. Тој се жртвуваше за демократијата. Денеска овие херои уште еднаш ги ризикуваа своите животи за да го заштитат нашиот Капитол и нашата земја, со истата храброст и дух кој беше виден на 6 јануари, рекла Пелоси и изразила сочувство на фамилијата на настраданиот полицаец.

ФОТО+ВИДЕО | Епилогот на хаосот пред Капитол хил: Еден полицаец почина, осомничениот е убиен

Извор: Блиц.рс