ФОТО | Го собори рекордот: Бијонсе со најмногу Греми награди на сите времиња

Фото: Профимедиа

Музичката ѕвезда Бијонсе на синоќешното доделување на наградите го собори рекордот на Греми, за најмногу освоени награди во кариерата, но повторно загуби во престижната категорија за албум на годината, од британскиот пејач Хари Стајлс.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by owambeuk (@owambeuk)


Бијонсе освои четири Греми, вклучувајќи и за најдобар денс/електронски албум, со што во својата кариера вкупно освоила 32. Рекордот со 31 трофеј досега го држеше починатиот диригент на класична музика Георг Солти.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by L Danielle Baldwin (@ldbaldwin0)


И покрај успехот низ годините, 41-годишната Бијонсе никогаш не освоила награда за најдобар албум. Хари Стајлс ја доби таа престижна награда за албумот „Harry’s House“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by regina ☆ ₊˚ (@r3g.na)


„Бев толку инспириран од секој уметник во оваа категорија“, рече изненадениот Стајлс при прифаќањето на наградата. Албумот на пејачката Лизо „About Damn Time“ е прогласен за албум на годината, а песна на годината е „Just Like That“ од Бони Рајт.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Brisbane Times (@brisbane_times)


Американската џез-пејачка Самара Џој е прогласена за најдобра нова уметничка. Раперот Бед Бани ја понесе наградата за најдобар албум за урбана музика за „Un Verano Sin Ti“. За најдобар рап албум е прогласен „Mr. Morale & the Big Steppers“ од Кендрик Ламар.

Номинираните за „Греми“ ќе добијат подароци во вредност од 60.000 долари

Бијонсе ги маѓепса обожавателите: Полугола за омотот на нејзиниот нов албум

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот